GeriDünya FT: Türkiye'nin sınır ötesi planı ABD'de alarm yarattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Türkiye'nin sınır ötesi planı ABD'de alarm yarattı

FT: Türkiye'nin sınır ötesi planı ABD'de alarm yarattı
refid:7501325 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin, sınırötesi operasyona hazırlanması, tüm dünyanın gündemine otururken İngiliz Financial Times gazetesi de “Türkiye’nin Irak’a girme planı ABD’de alarm yarattı” diye yazdı.

Financial Times gazetesi, “Türkiye’nin Irak’a girme planı, ABD’de alarm yarattı” başlıklı haberinde “Bush Yönetimi, Irak’ta büyük çapta bir Türk askeri operasyonunun tırmanarak kontrol dışına çıkmasından ve Türk ile Kürt yönetimi askerleri arasında olası bir çatışmaya yol açmasından kaygı duyuyor” değerlendirmesini yaptı.

Bush Yönetiminin aynı zamanda “Ermeni soykırımı” tasarısının olumsuz etkilerini sınırlamak için de çaba gösterdiğini de belirten gazete, “Ancak Türkiye-ABD ilişkisi, Kongre ile Yönetim arasındaki gerginliklerin kurbanı haline geliyor” yorumunu yaptı.

Gazeteye konuşan bir Bush Yönetimi yetkilisi de, bölgesel istikranın herkesin yararına olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Yetkili, Washington’un olası bir Türk-Kürt çatışmasından kaygı duyup duymadığına ilişkin bir soruya “Kesinlikle böyle bir yönü de var” karşılığını verdi.

Financial Times, halen düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde görevli eski Pentagon yetkilisi Peter Rodman’ın açıklamalarına da yer verdi.

Peter Rodman, ABD açısından Irak’a yönelik askeri sevkıyatın durdurulacağına Türkiye’nin Irak’a operasyon yapmasının iyi olduğunu savundu.

Pentagon’da acil planlarının hazırlandığını da kaydeden gazete, ABD’nin Türkiye’ye alternatif rotaları bulabileceğini ancak bunun hem pahalı, hem de zaman alıcı olacağını yazdı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle