GeriDünya FT: Tasarı Ermenilere adalet getirmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Tasarı Ermenilere adalet getirmeyecek

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri bir kez da geren Ermeni tasarısıyla ilgili olarak İngiliz Financial Times gazetesi "ABD Kongresi'nin jest politikaları Ermenilere adalet getiremeyecek" diye yazdı.

Gazetenin başyazısında, "müttefikler arasında yaşanan ihtilafların nadiren Türkiye ile ABD arasında yaşananlardan daha büyük hale gelebildiğine" işaret edilirken, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde söz konusu tasarının kabul edilmesinden sonra Türkiye'nin Washington büyükelçisini çağırdığı hatırlatıldı.

"SAĞDUYU ÇAĞRILARINA KULAK ASILMADI"

ABD Başkanı George Bush yönetiminin tasarıya karşı ciddi bir muhalefet yaptığına dikkat çekilen yazıda, Temsilciler Meclisinin önemli sayıda Ermeni seçmeninin oyunu alan Başkanı Nancy Pelosi'nin 8 eski ABD dışişleri bakanının da aralarında bulunduğu sağduyu çağrılarını bir kenara ittiği belirtildi.

"TÜRKİYE, ABD RİCALARINI GÖRMEZDEN GELEBİLİR"

"Kongrenin jest politikaları Ermenilere adalet getirecek  değil" görüşünün dile getirildiği başyazıda, Güneydoğu Anadolu  bölgesinde yaşanan PKK terörü ve Türkiye'nin sınır ötesi operasyon başlatma olasılığına dikkat çekilirken, Ermeni tasarısı oylamasından sonra Ankara'nın, "Irak'ta yaşanan çok taraflı iç savaşa yeni bir cephe eklememesi ve bölgeyi daha da istikrarsızlaştırmaması yolundaki ABD'nin ricalarını" görmezden gelebileceği kaydedildi.

"HER 10 TÜRK'TEN 9'U ABD'YE KARŞI"

Türkiye'nin ayrıca ABD ile askeri ilişkilerini keserek Irak'taki ABD ordusuna lojistik destekte kullanılan en önemli kanallardan biri olan İncirlik Üssü'nü kullandırmayabileceği belirtilen yazıda, "Ancak en kötüsü, artık her 10 Türk vatandaşından 9'u, politikaları milliyetçilik ve radikal İslam'ı besleyen Amerika'ya karşı düşmanca bir tutum besliyor. Bu sorunlar Amerikan Kongresinde Ermenilere jet politikalarıyla çözülemez" ifadelerine yer verildi.
Gazetenin başyazısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyadaki bütün tarihçilere çağrı yaptığı ve gerçeği ortaya çıkarmaları için Osmanlı arşivlerini açmayı teklif ettiği hatırlatıldı.

The Guardian gazetesi de, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın tasarının ABD Kongresinde kabulü halinde Türkiye ile ABD arasındaki askeri ilişkilerin büyük zarar göreceğine dair uyarısına dikkati çekti.
Gazetenin haberinde, Türkiye'nin Irak ve Afganistan'daki ABD askerlerine lojistik destek sağlanmasında çok önemli bir rol oynadığına işaret edilirken, Irak'a ulaşan askeri kargonun yüzde 70'inin Türkiye üzerinden geçtiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle