GeriDünya FT muhabirinden 'Terminatör' tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın
Paylaş
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    12
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

FT muhabirinden 'Terminatör' tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın

FT muhabirinden 'Terminatör' tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın
refid:29448906 ilişkili resim dosyası

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in Baunatal kentindeki fabrikasında bir işçinin üretim robotu tarafından öldürülmesinin yankıları sürüyor. Haberi sosyal medyadan duyuran Financial Times muhabirlerinden Sarah O'Connor ise adıyla ilgili "Terminatör" filmine atıfta bulunularak yapılan esprilere tepki gösterdi.

FT muhabirinden Terminatör tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın

Frankfurt'un 100 kilometre kuzeyindeki üretim tesisinde meydana gelen olay sonucu ağır yaralanan 21 yaşındaki işçi, hastaneye kaldırılmasına rağmen hayatını kaybetti.

Volkswagen'den yapılan açıklamada, hayatını kaybeden işçinin üretim robotunun montajı için tesise geldiğini, montaj sırasında robot kolunun işçiyi yakalayıp metal levhaya çarptığını belirtti.

Açıklamayı yapan Volkswagen sözcüsü Heiko Hillwig, kazanın insan hatası nedeniyle meydana geldiğini de sözlerine ekledi. Hillwig, "Robot farklı görevleri yerine getirmek üzere programlanabiliyor. Rutin işi araç montajı sırasında otomobil parçalarını alıp kaldırmak" dedi.

Kaza sırasında üretim tesisinde başka işçiler de bulunsa da soruşturmanın devam etmesi nedeniyle işçilerin kamuoyuna açıklama yapması istenmiyor.

Sosyal medyada Terminator göndermesi
Haberi sosyal medyadan duyuran Financial Times muhabirlerinden Sarah O'Connor ise beklenmedik bir tepkiyle karşılaştı.

Twitter mesajında 'Robot insan öldürdü' diyen O'Connor'a Terminator film serisine gönderme yapan yüzlerce yanıt geldi.

Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte robotların insanlara karşı savaş açtığı bir dünyayı konu alan Terminator filmlerinde yer alan Sarah Connor karakteri ile Financial Times muhabiri Sarah O'Connor'ın isim benzerliği, sosyal medyada büyük yankı buldu.

O'Connor'a gelen yanıtlar arasında 'Skynet çöktü. Kaç Sarah Kaç!' ve 'Sarah artık tek umudumuz sensin. Direniş seni sonuna kadar destekliyor' gibi yorumlar vardı.

O'Connor ise takipçilerinin konuyu alaya almasına tepki göstererek "Bir insan öldü bunu unutmayın lütfen" dedi.

FT muhabirinden Terminatör tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın

FT muhabirinden Terminatör tepkisi: Bir insan öldü bunu unutmayın

Başrolünde Arnold Schwarzenegger'in oynadığı Terminatör filminde Sarah Connor karakterini ABD'li aktris Linda Hamilton canlandırıyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle