GeriDünya Frattini: Türkiye'nin üyeliği Avrupa için avantaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Frattini: Türkiye'nin üyeliği Avrupa için avantaj

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Türkiye'nin AB üyeliğinin Avrupa için bir avantaj olacağına inandığını söyledi.

Frattini, Alman "Die Welt" gazetesine verdiği demeçte, özellikle kendisinin, Avrupa'nın temelinde Hristiyanlık inancının bulunduğunu, buna rağmen insan haklarına saygı gösteren bir Müslüman ülkenin AB'ye üye olabileceğini söylemiş olduğunu belirterek, "Türkiye'nin AB üyeliğinin Avrupa için avantaj olacağına inanıyoruz" dedi.

Türkiye'yi bir tehlike olarak görmenin Avrupa'nın zayıflığının bir işareti olarak görülebileceğini ifade eden Frattini, kendilerini laik olarak gören ülkelerin, halkın çoğunluğunun Hristiyan olmadığı bir ülkenin AB üyesi olmasına karşı çıkmasının tuhaf olduğunu kaydetti.

Frattini, Türkiye'nin üyeliğinin aynı zamanda stratejik bir önemi olduğunu, hiç kimsenin terörizme ve aşırı dinciliğe karşı mücadelede Türkiye'nin merkezi bir rol oynadığını yalanlayamayacağını belirterek, "Ortadoğu ve Akdeniz bölgesi için Türkiye merkezi öneme sahip. Türkiye'nin sürekli bir şekilde teknede bulunması lazım" ifadesini kullandı.

"Türkiye, Doğu ile Batı arasında bir arabulucu mu olsun?" şeklindeki bir soruya karşılık da Frattini, "Bir köprü olabilir. Türkiye, İslam dünyasına, Avrupa'nın artık haçlı seferlerinin yapıldığı bir kıta olmadığını gösterebilir" diye yanıt verdi.

Tunus'taki çatışmalara da değinen Frattini, bu ülkedeki çatışmalarda fakirlik ve işsizliğin önemli bir rol oynadığını, olayları tırmandırmak isteyen radikal çevrelerin de bulunduğunu söyledi.

Frattini, Tunus'taki olayların yatıştırılması için tek bir bir çözüm yolu olduğunu belirterek, bölgedeki ülkelerin Avrupa'ya yakınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle