GeriDünya Fransız Watergate’i mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız Watergate’i mi

Fransız Watergate’i mi
refid:4944564 ilişkili resim dosyası

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı yarışında Watergate’i andıran bir olay uç vermeye başladı. Sosyalistlerin muhtemel adayı Segolene Royal tatildeyken, evine girilip kapsamlı bir arama yapıldığı ortaya çıktı. Royal’in muhtemel rakibi İçişleri Bakanı Sarkozy’nin ofisi olayı kamuoyuna "bir hırsızlık vakası" olduğu izlenimi verecek şekilde açıkladı. İçişlerine kızan Royal ise "hırsızlık yapılmadığını" söyledi.

FRANSA’da, Sosyalist Parti’nin muhtemel cumhurbaşkanı adayı Segolene Royal ile parti başkanı François Hollande’nin başkent Paris’te birlikte yaşadığı eve girilip arama yapıldığı ve herşeyin altının üstüne getirildiği ortaya çıktı.

Olayın, ABD’de, Richard Nixon’un başkanlığına mal olan Watergate skandalının Fransız versiyonu olduğu yolunda yapılan spekülasyonlar ülkede dillendirilmeye başladı. Hollande ile birlikte tatildeyken, evine zorla girildiğini ve kapsamlı arama yapıldığını belirten Royal, hiçbir şeyin çalınmadığını, bunun da son derece anlamlı olduğunu söyledi.

Royal, olayın gizli tutulması için gayret gösterdiğini, ancak İçişleri Bakanlığı’nın skandal bir karar alarak, cürmü kamuoyuna açıklaması üzerine, kendisinin de bu bildiriyi yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

Bu bildiri üzerine derhal bir açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili gizli olan hiçbir bilginin kamuya aksettirilmediğini vurguladı.

Dünkü Le Figaro gazetesi ise, olayı hırsızlık olarak verdi. Gazete, eve güvenlik bulunmadığı sırada girildiğini ve bazı mücevherlerin çalındığını öne sürdü.

Ancak Royal, bu haberi yalanlayarak, AFP haber ajansına şu bilgiyi verdi:

"Evime kesinlikle hırsızlık amacıyla girilmedi. Tam bir zorla ve gizlice girip, arama yapma hadisesi. Çalınan bir şey yok. Ev inanılmaz bir şekilde dağıtılmış. Tüm dolap ve çekmeceler boşaltılmış."

Evine döndüğünde, hemen polise haber verdiğini belirten Royal, "Olayın gizli tutulması için başvuruda bulunmama rağmen, İçişleri Bakanlığı’nın bunu kamuya sızdırması skandaldır" diye konuştu.

Royal, telefonlarına dinleme cihazı yerleştirilmiş olabileceğini, bu olasılığın araştılması için önlem aldığını söyledi.

TARTIŞMIŞLARDI

Sosyalistlerin cumhurbaşkanlığı adaylarından Royal ile, iktidardaki merkez sağ Halk Hareketi Birliği’nin adayı ve İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy arasında yakın geçmişte, basına da yansıyan sert tartışmalar olmuştu.

Watergate nedir

1968 ve 1972 yıllarında Cumhuriyetçi Parti’den başkan seçilen Richard Nixon’ı 1974 yılında koltuğundan eden olay da bir "sızma" skandalıyla başlamıştı.

1972 yılında beş kişi rakip Demokrat Parti’nin Watergate otelindeki ofislerine dinleme cihazı yerleştirirken yakalandı. Bu kişilerden birinin Cumhuriyetçi Parti’nin güvenlik danışmanı olduğu iddia edildi. Yine bir Cumhuriyetçi adayın seçilmesini sağlamak amacıyla Demokratlara karşı yapılan siyasal bir istihbarat ve sabotaj faaliyeti olduğu anlaşılan bu olay Nixon’ın istifasına yol açtı.

Royal bikiniyle yakalanmıştı

SEGOLENE Royal’in plajda bikiniyle çekilmiş fotoğrafları Fransız basınına yansımış ve olay, "Politikacıların özel yaşamlarıyla ilgili tabuların yıkılması" diye nitelenmişti. Sonbaharda Sosyalist Parti’nin başkan adaylığını kazanması beklenen 52 yaşındaki Royal’in bikinili fotoğrafını yayınlayan Le Parisien gazetesi, "Tatildeki bir film yıldızı gibi" diye yazmıştı. Fotoğraflar, Royal’i hafif siklet olarak görüp de Sarkozy’nin karşısına cumhurbaşkanı adayı olarak çıkmasını engellemek isteyen Sosyalist Parti önde gelenlerini çileden çıkartacak nitelikteydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle