GeriDünya Fransız 'Ucubesi'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız 'Ucubesi'

Fransız 'Ucubesi'
refid:16775396 ilişkili resim dosyası

Fransa’nın geleneksel kentlerinden Loire Nehri üzerinde kurulu Tours kentinde Türkiye’dekine benzer bir heykel tartışması yaşanıyor. Tours kenti sakinleri, manastır kalıntıları üzerine inşa edilecek 17 metre yüksekliğinde 40 metre genişliğindeki çıplak kadın heykeline karşı kampanya başlattı.

ABD eski Başkanı Bill Clinton ve Madonna gibi ünlülerin dikkatini çeken Fransız heykeltıraş Michel Audiard tarafından yapılan heykelin UNESCO’nun koruması altındaki Marmoutier Manastırı’nın kalıntılarının üzerine konması 2008 yılında İl Genel Meclisi tarafından onaylandı.

Ancak yaklaşmakta olan yerel seçimler öncesinde tartışma yeniden alevlendi. 2013’te bitmesi planlanan projenin aleyhine başlatılan imza kampanyasına ilk iki haftada 4 bin kişi destek verdi. Bunun üzerine yerel yöneticiler, heykelin başka bir yere taşınmasını gündeme getirdi. Bu kadar büyük bir heykelin çirkin olduğunu düşünen sıradan vatandaştan, çıplak bir kadın heykelinin manastır üzerine kurulmasına kadar pekçok farklı nedenle bir araya gelen binlerce kişi heykelin Loire kenti üzerindeki adacıklardan birine yerleştirilmesini öneriyor ya da tümüyle projenin iptal edilmesini istiyor.

Heykeltıraş savunmada

Heykeltıraş Audiard, yerel gazetelere verdiği demeçte, “İnternet üzerinden başlatılan kampanyaya bakın. Kim karşı çıkıyor? Vox Populi faşistleri ile katolik radikaller... Tours kenti rahibi Aubertin ile konuştum. Elbette çok hevesli değil ama karşı da değil. İl Genel Meclisi, bütün partiler, üniversiteler oy birliği ile bu projeyi destekledi. Projeyi sponsorlar aracılığı ile ben finanse ediyorum. Tepkiler geneli temsil etmiyor” dedi.

Fransa’da daha önce de Eyfel Kulesi, Versaille Sarayı ve Louvre’un bahçesine yapılan camdan piramit de aynı tepkileri çekmiş, ancak bu yapılar daha sonra dünyanın en çok ziyaret edilen mekanlarına dönüşmüştü.

Fransız Ucubesi


Halk kararsız

Yerel gazete La Nouvelle Republique tarafından yapılan ve sonuçları cuma günü yayınlanan ankete göre, halkın yüzde 49’u heykelin inşasına karşı çıkarken, yüzde 38’i destekliyor, yüzde 13’ü ise heykeli beğendiklerini ancak başka yere taşınmasını istediklerini dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle