GeriDünya Fransız savcı intihara teşebbüs etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız savcı intihara teşebbüs etti

Fransız savcı intihara teşebbüs etti
refid:25977145 ilişkili resim dosyası

Fransa’da hafta sonu patlak veren dinleme skandalının önemli aktörlerinden olan ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye, L’Oreal soruşturma dosyasından bilgi sızdırdığı iddia edilen Yargıtay savcısı Gilbert Azibert, intihara teşebbüs etti.

Le Point dergisinin internet sayfasından duyurduğu ve daha sonra doğrulanan habere göre, Savcı Azibert, eşine, "kendisine yönelik iddia ve şüpheleri taşıyamadığını" söyledikten sonra intihara kalkıştı. Yakınlarının telefonu üzerine Pazar gecesi Bordeaux acil servisi tarafından hastaneye kaldırılan Azibert’in durumu hakkında hiçbir bilgi verilmiyor.

BARO’DAN SAVCIYA DESTEK
Ülkede 60 bin avukatın bağlı olduğu Fransa Barosu Başkanı Jean Marie Burguburu, Azibert’i yakından tanıdığını belirterek, “Son derece ciddi ve güçlü bir savcıdır. Belli ki kendisine yöneltilen iddiaları kaldıramadı" dedi. Burguburu, Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile görüşmelerinde durumu konuşulan Azibert’e yönelik iddiaları kınayarak, "Demokrasi ve hukuk devletlerinde avukatların müvekkilleri ile konuşmalarının gizliliği ilkesi çok önemli. Bu ancak diktatörlüklerde olabilecek bir şey. Müvekiller avukatlarıyla konuşamazsa savunma olmaz. Savunma olmazsa hukuk olmaz. Bu yargının kötü kullanılmasıdır. Yapılan illegaldir. Thierry Herzog’a, 60 bin avukatın desteğini açıklıyorum” dedi.

Fransa’da hafta sonu Le Monde gazetesinin patlattığı yeni skandalda ortaya atılan iddiaya göre; savcı Azibert, Sarkozy’nin L’Oreal’in patronu Liliane Bettencourt’dan zarflar içinde yüklü miktarda para almakla suçlandığı soruşturmanın gizli bilgilerini eski Cumhurbaşkanı’na sızdırdı.

Bu yardım karşısında Sarzkoy’nin de Azibert’in Monaco Yargıtay’ına terfi etmesi için devreye girdiği ve Monaco’daki Hotel de Paris’te lüks bir termal kür hediye ettiği öne sürülmüştü.

LEGION D’HONNEUR’LÜ SAVCI
Ülke adaletine katkısı nedeniyle Legion d’Honneur ve çeşitli devlet nişanı alan Azibert, 2015 yılında emekli olmaya hazırlanıyordu. Monaco Sarayı’ndan haberin hemen ardından yapılan yazılı açıklamada "Azibert’in adaylığı konusunda dışarıdan hiçbir müdahale olmadığı ve adaylığının gündeme alınmadığı" belirtildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle