GeriDünya Fransız savcı, ‘Çakal Carlos’a ömür boyu istedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız savcı, ‘Çakal Carlos’a ömür boyu istedi

Fransız savcı, ‘Çakal Carlos’a ömür boyu istedi

Fransa’da savcı, 1974 yılında Paris'te bir mağazaya düzenlediği bombalı saldırı sonucu 2 kişinin ölümüne 34 kişinin de yaralanmasına neden olan ‘Çakal Carlos’ lakaplı İlich Ramirez Sanchez’e ömür boyu hapis cezası istedi.

VENEZUELALI Sanchez’in 43 yıl önce Paris’te bir mağazaya düzenlediği saldırıya ilişkin açılan dava kapsamında 13 Mart’ta ağır ceza mahkemesinde başlayan duruşma, tamamlandı. Duruşmaların ardından son mütalaasını veren savcı Rémi Crosson du Cormier, “Soruşturma sonucunda elimizdeki bütün bulgular Sanchez’in suçlu olduğunu gösteriyor. Ben onun saldırının baş sorumlusu olduğunu düşünüyorum ve ömür boyu hapse mahkûm olmasını talep ediyorum” dedi.

67 yaşındaki Sanchez’in avukatı Francis Vuillemin, müvekkillinin daha önce de iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını hatırlatarak, bu dava sonucunun pratikte bir şey değiştirmeyeceğini söyledi. Mahkeme heyetinin, duruşmaların tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde kararını açıklaması bekleniyor.

Fransız savcı, ‘Çakal Carlos’a ömür boyu istedi

SUDAN’DA YAKALANMIŞTI

Sanchez’in 1974 yılında ‘Drugstore Publicis’ adlı mağazaya el bombasıyla düzenlediği saldırıda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 34 kişi yaralanmıştı. Uzun süre arandıktan sonra 1994’te Sudan’da yakalanan ‘Çakal Carlos’, 1975’te Paris’te 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili yargılandığı başka bir davada ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.
Sanchez, 2011 yılında da 1982-1983 yıllarında Fransa’da 11 kişinin ölümüne ve 140’tan fazla kişinin yaralanmasına neden olan 4 saldırıyı azmettirmekten suçlu bulunarak bir ömür boyu hapis cezası daha almıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle