Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransız kardinaller, göç yasa tasarısına karşı çıktı

  PARİS (A.A)
  01.10.2007 - 16:22 | Son Güncelleme:

  Fransız kardinaller birliği, ülkede geniş yankı uyandıran yeni göçmen yasa tasarısına karşı çıktı.

  Yapılan yazılı açıklamada, "aile birleşmesi ilkesi" çerçevesinde ülkeye gelecek göçmenler için koşulları zorlaştıracak yasa tasarısına sert eleştirilerde bulunuldu.
  Açıklamada, göçmenlerden DNA testi istenmesine de olanak sağlayacak yasa tasarısının olumsuz etkileri olacağı uyarısında bulunuldu.

  Fransa senatosu genel kurulu, daha önce mecliste kabul edilen tasarıyı oylayacak.

  Senatonun hukuk işleri komisyonu, "aile birleşmesi ilkesi" çerçevesinde ülkeye gelecek göçmenlerden DNA testi istenmesine olanak sağlayacak yasa tasarısının ilgili maddesini geçen hafta reddetmişti.

  Komisyon üyeleri, göçmenin ülkeye getireceği yakın akrabaları için gerektiği takdirde Fransız konsoloslukları tarafından DNA testi istenmesini öngören maddeye karşı çıkmıştı.

  Yasa tasarısında yer alan ilgili madde, "insani olmadığı" ve "cumhuriyet ilkelerine ters düştüğü" gerekçesiyle insan hakları dernekleri ve sol partilerin tepkisine yol açmıştı.

  Senatoda yapılacak oylamada, meclisten kabul edilerek gelen tasarıda bir değişiklik yapılması, tasarının tekrar meclise geri gönderilmesine olanak sağlayacak.
  Mecliste kabul edilen tasarı, aile birleşmesiyle ülkeye gelecek göçmenlerin, yaşadıkları ülkelerdeki Fransız temsilciliklerinde dil ve uyum sınavından geçmelerini öngörüyor. Yine tasarıya göre göçmen, ailesine Fransa'ya getirebilmek için, asgari ücretin yaklaşık 1.5 misli daha fazlasını kazandığını ve gelecek aile bireyleri için gerekli büyüklükte bir konutta oturduğunu kanıtlamak zorunda kalacak.

  Tasarıya göre, ülkeye gelecek aile bireyleri "uyum sözleşmesi" altında bir belgeye imza atacak ve ülkeye yeteri kadar uyum göstermemeleri halinde, alacakları "aile yardımı" kesilecek.

  Yeni tasarı, ülkeye gelecekler için, Fransa'ya gelmeden önce yine dil ve uyum kursları verilmesini öngörüyor.

  Tasarıya göre, aile birleşmesi için başvuran kişi için bekleme süresi 12 aydan 18 aya çıkartılıyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı