Dünya Fransız hükümeti güven tazeledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız hükümeti güven tazeledi

Fransız hükümeti güven tazeledi

Cumhurbaşkanı François Hollande ile uyguladıkları yeni ekonomik politikaları nedeniyle yalnızca muhalefetin değil, kendi grubundan milletvekillerinin de tepkisini çeken Başbakan Manuel Valls, Ulusal Meclis’ten 244’e karşı 269 oyla güvenoyu almayı başardı.

Fransa’da Ağustos sonunda 3 bakanın hükümetin sağa kaydığı eleştirilerini getirmesi üzerine Hükümetin istifasını Hollande’a sunan Başbakan Valls, hızla yeni kabinesini oluşturmuştu. Yaşanan siyasi çalkantılara ve hükümete desteğin azalmasına rağmen, Başbakan Valls, zorunlu olmadığı halde Meclis’ten güvenoyu isteyeceğini duyurmuştu.
Fransız Ulusal Meclis’inde dün yapılan güvenoyu görüşmelerinde, otoriter yönetim biçimi ve sağ politikaları ile kendi patisinden milletvekillerinin de sert eleştirilerine hedef olan Valls, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada sağ politikalar uygulamadıkları mesajını verdi ve kendi partisine birlik çağrısı yaptı.

Yarım başarı

Görüşmelerin ardından yapılan oylamada Hükümet, 244’e karşı 269 oyla güvenoyu almayı başardı. Ancak bir süredir kendi hükümetini eleştiren ve oylamaya katılmayaak tepkisini gösteren PS’li milletvekili sayısı 32’ye çıktı. Başbakan Valls’in güvenoyu alması, bir süredir dillendirilen « Meclis fesh edilsin » çağrılarını dindirerek, Cumhurbaşkanı Hollande ve hükümete rahat bir nefes aldırdı. Ancak, Nisan ayında yapılan bir önceki güvenoyunda, hükümete destek veren vekil sayısı 306, muhalif sayısı ise 11 idi. Muhaliflerin 3 kat artması, önümüzdeki ay Meclis gündemine gelecek bütçe görüşmelerinde Hollande-Valls ikilisini yeni problemlerin beklediğine işaret ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle