GeriDünya Fransız Dışişlerine Bakanına diplomatik sitem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransız Dışişlerine Bakanına diplomatik sitem

Çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile biraraya geldi. Basın toplantısı sonrası bir açıklama yapan iki bakan toplantının olumlu geçtiğini belirtti. İsmail Cem, Fransa'nın sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını onaylamasının doğurduğu olumsuz havanın henüz geçmediğinin altını çizdi

Çalışma ziyareti için Ankara'ya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile biraraya geldi. Basın toplantısı sonrası bir açıklama yapan iki bakan toplantının olumlu geçtiğini belirtti.

 CEM: 'GEÇMİŞE SÜNGER ÇEKMEDEN İLERİYİ DÜŞÜNÜYORUZ'

    Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Fransız parlamentosu'nun kabul ettiği sözde Ermeni soykırımı yasası nedeniyle Türkiye-Fransa ilişkilerinde bazı zorluklarla karşılaşıldığına işaret ederek, ''Geçmişe sünger çekmeden ileriye dönük düşünüyoruz'' dedi.

 Çalışma ziyareti çerçevesinde Ankara'ya gelen Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ile yaptığı görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuşan Cem, Fransız parlamentosunun Ocak ayında Sözde Ermeni yasa tasarısını kabulünün, iki ülke ilişkilerini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

 ''Sebebi ne olursa olsun alınan karar haksız bir karardır'' diyen Cem, ''Fransız hükümetinin böyle bir kararın oluşmasına yeterli bir tepki göstermemesi bizde üzüntü yaratmıştır'' diye konuştu.

 Ankara'nın kararı ''ciddiyet ve serinkanlılıkla'' değerlendirdiğini ifade eden Cem, ''Bundan sonra ilişkilerimizde geçmişin üzerine sünger çekme aceleciliği göstermeden, ileriye bakarak, Türkiye-Fransa ilişkilerini ileri götürme kararlılığı içerisindeyiz'' dedi.  

 ''İki ülkenin geçmişe bakışlarının, geleceğe yönelik olumlu yaklaşımlar ortaya koyacağına inanıyorum'' diyen Cem, iki ülke arasındaki sıkıntıların halklar arasındaki ilişkileri etkilememesi ve ekonomiyi zorlaştırmamasına özen gösterdiklerini belirtti. Cem, aynı hassasiyeti Fransa'nın da gösterdiğine dikkat çekti.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Bakan Cem, Türkiye-Fransa ilişkilerinin gerek tarih içinde, gerekse bu yüzyılda örnek gösterilen, uluslararası platformda birbirine destek olma geleneğini sergileyen nitelikte olduğunu kaydetti.

 İki ülke arasında özellikle kültür ve ekonomik ilişkilerde yakınlık bulunduğunu söyleyen Cem, Fransa'nın AB içinde Türkiye'ye destek veren ülkelerin başında geldiğini hatırlatarak, Türkiye için önem taşıyan Gümrük Birliği'ne giriş ve Katılım Ortaklığı Belgesi'nin yayınlanması gelişmelerinin Fransa'nın dönem başkanlığına rastladığınıkaydetti.

 Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusuna da değinenCem, ''Türkiye ile Fransa zaman zaman iki karşıt görüşü savunsa da, soruna çözüm getirileceğine inanıyorum'' diye konuştu.

 Kıbrıs, Ortadoğu, Orta Asya gibi ortak kaygı ve ilgilerin bulunduğu bölgeler üzerinde ortak çalışma kararı aldıklarını ifade eden Cem, iki ülke arasında 2 yıl kadar önce imzalanan eylem planında yer alan bazı konuları hayata geçirme kararı aldıklarını söyledi. Cem,yatırımların korunmasına yönelik bir anlaşmada son aşamaya gelindiğinibelirtti.

 Bakan Cem, Fransa'nın Irak konusundaki yaklaşımlarını olumlu karşıladıklarını ifade ederek, BM Güvenlik Konseyi üyesi olan Fransa ile danışma sürecini geliştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.  

İLİŞKİLERİ BALTALIYAN SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI YASASI

Cem, sözde Ermeni soykırımı yasasının kabulünün ardından TBMM'de yaptığı bir konuşmada ''artık Fransa'ya güvenemeyeceklerini'' söylediğinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

'Hükümet olarak açıklamalarımız nettir. Olayın iki ülke toplumu arasında, o insanların kültür ve ekonomi ilişkilerinde olumsuzluğa yolaçmaması için gayret gösterdik. Hükümet olarak askeri ve stratejik bazı ilişkilerin devam edemeyeceğini açıkladık' dedi.

Cem, bir yanlış anlama olmasını istemediğini de belirterek, Vedrine'den bu uygulamaların düzeltilmesi yönünde bir talep gelmediğini bildirdi.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs konusunu da öğle yemeğinde ele alacaklarını belirten Cem, ''Biz Türkiye olarak iki tarafın üzerinde anlaşacağı çözümü desteklemekteyiz ve ortak bir çözüm bulunması için gayret göstermekteyiz'' diye konuştu.

Cem, Kıbrıs'a ilişkin Türk görüşlerini ayrıntılı bir şekilde yemekte Vedrine'e aktaracağını belirtti. Basın toplantısı sonunda Türk basın mensuplarıyla kısa bir süresohbet eden Cem, AGSK konusunda ''Türkiye'nin menfaatlerini dikkatle gözetmek, uzun vadede kollamak durumundayız. Umarım bir uzlaşmaya varılır'' dedi.

VEDRİNE: 'BENİ İLGİLENDİREN GELECEĞE BAKMAKTIR'

Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Fransa'da hiç kimsenin Türkiye ile dostluk ve işbirliğine karşı olmadığını belirterek, sözde Ermeni soykırımı yasasının kabulü için çalışan Fransız milletvekillerinin Türkiye ile ilişkilere önem verdiğini öne sürdü.

Dışişleri Bakanı İsmail Cem'le heyetlerarası görüşmelerin ardındanortak basın toplatısı düzenleyen Vedrine, bir soru üzerine sözde Ermeni soykırımı yasasının kabulünü değerlendirirken şöyle konuştu:

''Bu karar, parlamento tarafından alındı ve dolayısıyla Fransız makamlarınca saygı gösterilmesi gereken bir karardır, bunun tersini söylememi bekleyemezsiniz. Ama Türk kamuoyunun gösterdiği tepkiyi anlıyor, not ediyor ve dikkate alıyoruz.''

 Vedrine, Fransa Dışişleri Bakanı olarak sorumluluğunun iki ülke dostluk ve işbirliğini geliştirmek olduğunu söyleyerek, şunları söyledi:

 ''Bu arada bilgi olarak vermek istiyorum ki, Fransız Parlamentosu'nda bu yasanın kabulü yönünde hareket eden milletvekilerinin tamamı, Türkiye ile ilişkilere önem veren kimselerdir. Bu size ters gelebilir, ama böyle. Fransa'da hiç kimse Türkiye ile dostluk ve işbirliğine karşı değil.''

 Vedrine, Fransız makamlarının Türkiye ile güçlü ilişki taraftarı olduğunu ifade ederek, ''Beni ilgilendiren geleceğe bakmaktır'' diye konuştu.

'EKONOMİK SIKINTINIZDA YANINIZDAYIZ'

 Konuşmasında Türkiye'ye yeniden gelmekten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Vedrine, iki ülke ilişkilerini daha ieri götürmek için bazı düzenlemelerin yapılması konusunda Cem'le mutabık kaldıklarını bildirdi. Vedrine, bu düzenlemeler çerçevesinde gelecek yıl bir kültürmerkezi açılacağını umduğunu da belirtti.

 Geçirmekte olduğu ekonomik sıkıntıda Türkiye'nin yanında olduklarını söyleyen Vedrine, bu günlerin aşılacağına inandıklarını söyledi.

 Fransa Dışişleri Bakanı, iki ülke ilişkilerinin her zaman stratejik boyut taşıdığına da işaret ederek, bu çerçevede görüşmelerdeOrtadoğu, Yakındoğu ve Kafkaslar'daki gelişmeleri ele aldıklarını bildirdi.    

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Vedrine, 12 Kasım'da AB Komisyonu'nun Türkiye için İlerleme Raporu'nu yayınlayacağını hatırlatarak, bu raporun Türkiye-AB ilişkilerinde nerede olunduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) konusuna da değinen Vedrine, görüşlerini şöyle anlattı:

''15'ler Türkiye'nin kaygılarına kulak vermelidir. Ama dost bir ülke olarak Türkiye'nin de Avrupa projesinin dikkatle değerlendirmesi gerekir. Bunda Türkiye'nin de çıkarı var, diyaloğu sürdürmemizde çıkarlarımız var.''

 Türkiye ile AB ülkelerinin AGSK'ya ilişkin görüşleri arasında tam bir uyum olduğunu söylemenin mümkün olmadığını söyleyen Vedrine, şöyle devam etti:

 ''Her iki taraf da gayret göstermeli. 15'ler Türkiye'nin kaygıları konsunda kendilerine sorular yöneltmeli, ama Türkiye'nin de AB'nin bu konuda ilerlemek istediğini ve ilerleyeceğini gözönünde bulundurması lazım.''

 Vedrine, AB'nin geleceği konusundaki tartışmaların sürdüğüne ve 2004 yılında sonlandırılacağına dikkat çekerek, Nice zirvesinde bu tartışmalara tüm aday ülkelerin dahil edilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı. Vedrine, ''Bu çerçevede Türkiye'nin bu tartışmalara katılmasına büyük önem veriyoruz'' dedi.

 Fransız Dışişleri Bakanı, Kıbrıs'a ilişkin bir soru üzerine de, bu konuyu görüşmelerin sabahki bölümünde ele almadıklarını söyledi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle