GeriDünya Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu

Fransa'yı rezil eden cihatçı operasyonu
refid:27265780 ilişkili resim dosyası

Fransa İçişleri Bakanlığı ve güvenlik güçleri, dünyada eşine az rastlanır bir skandala imza attı. Üstelik skandalın ucu Türkiye'ye de dayanıyor.

Türkiye’nin iade ettiği üç cihatçı, polis yanlış yerde bekleyince elini kolu sallayarak Fransa’ya girdi. Üç zanlı 24 saat serbest dolaştıktan sonra kendi isteğiyle karakola teslim olunca, Fransa’da büyük bir güvenlik tartışması başladı.

Fransa'nın Toulouse şehrinde yuvalanan bir radikal İslamcı örgüte mensup olan ve aralarında 2012'de bu kentteki bir Yahudi okuluna saldırarak yedi kişiyi öldüren Muhammed Merah’ın eniştesinin de bulunduğu üç cihatçı terör zanlısı, Ağustos ayı sonunda Türkiye’de yakalanmıştı.

Ancak dün Fransa’ya iade edilmek üzere Türkiye'den uçağa bindirilen üç zanlı, Fransız polisi tarafından yanlış havalimanında beklenince ellerini kollarını sallayarak Fransa’ya giriş yaptılar.

Fransız yetkililer, öngörüldüğü gibi Paris değil de Marsilya uçağına bindirilen zanlıların farklı havaalanına ineceğine dair bilgilendirmenin Türkiye tarafından kendilerine geç yapıldığını savundu.

Üstelik Fransız İçişleri Bakanlığı üç zanlı daha Fransa'ya inmeden, Fransa'da tutuklandıklarına dair bir açıklama yapınca skandal daha da büyüdü.

Fransayı rezil eden cihatçı operasyonu

Zanlılardan biri, Fransa'yı şoke eden kanlı Toulouse saldırısını gerçekleştiren Muhammed Merah'ın eniştesi; diğeri de çocukluk arkadaşı...

OLAY NASIL GELİŞTİ
Ağustos ayında Suriye’de cihatçıların saflarında savaştıktan sonra Türkiye’ye dönen ve Türkiye’de tutuklanan zanlılardan, Merah’ın eniştesi Abdelvahed Baghdadi (29), Merah’ın Fas asıllı çocukluk arkadaşı İmad Djebali (27) ve Hıristiyanlıktan Müslümanlığa geçen Fransız vatandaşı Gael Maurize (24) dün Türkiye tarafından Fransa’ya iade edildi.

Ancak Paris seferini yapan uçağın kaptanı, "tehlikeli arz ettikleri ve evrakları eksik olduğu için" üç zanlıyı uçağa almayınca, zanlılar bir sonraki Marsilya uçağına yerleştirildi.

Paris’teki Orly Havalimanı’nda cihatçı terör zanlılarını bekleyen 17 polis, saat 14.30’da gelmesi gereken zanlıları göremeyince eli boş döndü. Bakanlık, saat 14.00’de zanlıların yakalandığına dair basın açıklaması yapmıştı. Aynı saatlerde Marsilya’ya gelen üç zanlı elektronik pasaport kontrol sisteminin (KEOPS) bozuk olması nedeniyle ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkınca çifte fiyasko yaşandı. Tüm yayın organları olanlardan habersiz, zanlıların yakalandığı haberini verirken; zanlıların avukatlarının medyayı arayarak müvekkillerinin yakalanmadığını ve Marsilya havalimanından yasal yollarla çıkarak Fransa’da serbestçe dolaştıklarını açıklayınca fiyasko skandala dönüştü.

Bunun üzerine dün gece düzeltme yayımlayan İçişleri Bakanlığı, “Türk yetkililerin Paris uçağına bindirmesi gereken üç zanlı, Marsilya uçağına bindirilmiştir. Türk yetkililer, zanlılar Fransız topraklarına indikten sonra bizi bu değişiklikten haberdar etmiştir. Marsilya Havalimanı’nda da pasaport kontrol sistemi bozuk olduğu için üç zanlı dışarı çıkmıştır” dedi.

"TESLİM OLDULAR"
Üç cihatçının avukatı bugün BFM TV'ye yaptığı açıklamada, müvekkillerinin Marsilya yakınlarındaki Herault bölgesindeki Caylar Karakolu’na teslim olduklarını söyledi.

FRANSIZ BAKAN TÜRKİYE’YE GELECEK
Türkiye’nin farklı uçağa bindirerek iade ettiği üç cihatçı terör zanlısının serbestçe Fransa’ya dönmesiyle yaşanan skandal, Türkiye ile Fransa arasında küçük çaplı bir güvenlik krizine sahne oldu. Fransız İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Türk yetkililerden açıklama almak ve bundan böyle benzer olayların tekrar etmemesi için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

Skandalın Türk yetkililerle aralarındaki işbirliği eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen Cazeneuve, “Türk ve Fransız gizli servisleri arasındaki işlev bozukluğu, her iki tarafça da ele alınmayı hak eden seviyede. Bir kez daha böyle olayların olmaması için konuşmamız gerekiyor. Bu öğleden sonra Türk meslektaşımı arayarak bilgi alacağım. Kısa süre içinde de şahsen Türkiye’ye gideceğim. Türk ve Fransız hukuki prosedürlerine saygı çerçevesinde düzeltilmesi gereken noktaları şahsen görüşeceğim” dedi. Cazeneuve tüm detaylar hakkında Fransız Meclisi’nin de bilgilendirileceğini açıkladı.

Ancak açıklamalar muhalefete yeterli gelmedi. UMP’li milletvekili Eric Ciotti, konuyla ilgili meclis soruşturması açılmasını istedi. Muhalefet konuyu bugün meclis gündemine de taşıyacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle