GeriDünya Fransa'yı karıştıran Türk kızı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'yı karıştıran Türk kızı

Fransız basının bir haftadan beri peşinde koştuğu türbanlı Türk kızı ile Hürriyet konuştu. Mahkeme kararıyla kaydını yaptırdığı Jean-Monnet kolejindeki öğretmenlerin, ‘Öğrenciler türbanla derslere girmemelidir’ itirazları üzerine olay öğrenci haline getirilen 12 yaşındaki Esmanur Kervancı ile evinde görüştük.

Esmanur'un babası Gürsel Kervancı konuyla ilgili olarak Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘Çocuğumuz kendi isteğiyle başını örttü, biz de buna saygı duyduk. Bu aşamadan sonra da yasalar neyi emrediyorsa onu yapacağız. Biz Fransa’ya uyum göstermek istiyoruz, ama asimile de olmak istemiyoruz. Mücadelemiz bunun içindir.' dedi.

12 yaşındaki Esmanur Kervancı ise kendi isteğiyle başımı örttüğünü belirterek, ‘12 yaşındayım ve bu konu nedeniyle medyatik olmak çok zoruma gidiyor. İçimden geleni yapıyorum, o kadar’ dedi.

Bölgede yaşayan vatandaşlarımız da olaydan üzüntü duyduklarını belirterek, ‘Bu konu bir tek ailenin sorunudur ve burada yaşayan tüm Türklere mal edilemez. Umarız bir an önce konu yasalar çerçevesinde çözülür. Zira bölgemizde 20 yıldır ilk kez böyle bir olay oluyor, bundan da son derece üzüntü duyuyoruz’ şeklinde değerlendirmede bulundular.

Esmanur'u derslere almayan öğretmenler asıl amaçlarının kızı derslere almamaktan ziyade, laikliğe aykırı bu uygulamayla ilgili kanunun iptal edilmesi için bir mücadele olduğunu belirttiler.

Kolej Müdürü Eric Geoffrey ise, ‘Okulumuzda çok Türk kızı var ama hiçbiriyle böyle bir sorun yaşamadık, biz Esmanur’u dışlamak değil, okula kazandırıp topluma uyum sağlamasını istiyoruz' dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle