Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'ya Tony Blair dersi

  Hürriyet Haber
  26.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa Ulusal Meclisi'nde parlamenterlere hitaben Fransızca olarak yaptığı konuşmasında siyaset dersi verdi.

  Kendi formülünü ‘üçüncü yol’ diye açıklayan Blair, ‘Ekonomi yönetimi solun da sağın da tekelinde değildir. Ülke yönetiminde liberalizm ile devletçilik arasındaki üçüncü yol esas alınmalıdır. Sıkı devletçilik ekonominin yolunu tıkar, ekonomide fazla serbesti de iyi değildir’ diye konuştu.

  Ulusal Meclis'te yapılan konuşması sık sık alkışlanarak kesilen Tony Blair, ‘Ekonomi politikalarının sağı solu yoktur iyi ya da kötü olanı vardır’ dedi. Blair, hükümetlerin görevinin kişilere belli kalıplar içine sıkışmış ekonomik modelleri dayatmak değil, tam aksine onları teknolojik gelişmelerle kalifiye insanlar olarak yetiştirmek olduğunu söyledi.

  Akıcı, ancak ağır aksanlı bir Fransızca'yla konuşan Tony Blair, konuşma sırasında yaptığı esprilerle de parlamenterleri gülmekten kırıp geçirdi. Fransa'yı ve özellikle de Paris'i çok sevdiğini anlatan Tony Blair, ‘Dünya Kupası’na geleceğim, tabii bilet bulursam. Hangi maça geleceğimi biliyor musunuz? İngiltere-İskoçya final karşılaşmasına' deyince Fransız milletvekilleri bir taraftan gülerken, bir taraftan da İngiliz Başbakanı'nı ayakta alkışladılar.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı