GeriDünya Fransa'nın Tunus büyükelçisi: Dayanışma sergilemeliyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'nın Tunus büyükelçisi: Dayanışma sergilemeliyiz

Fransa'nın Tunus Büyükelçisi olarak atadığı Boris Boillon, Fransa'nın Tunuslularla dayanışma içinde olduğunu acilen göstermesi gerektiğini söyledi.

Boillon, Bağdat'ta yaptığı açıklamada, "Bu yeni dönemde Fransa'nın Tunus halkına desteğini ve dostluğunu acilen göstermesi gerektiğini" belirtti.

"Tunus halkını, kaderini kendi eline almaya karar veren kardeş halk" olarak nitelendiren Boillon, "Benim görevim Fransız halkının, bu yeni dönemde Tunus halkının yanında olduğuna Tunusluları inandırmak" dedi.

Tunus ve Fransa arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfanın açıldığını ifade eden Boillon, "yeni Tunus" ile Saddam Hüseyin'in devrilmesinden sonraki "yeni Irak" arasında benzerlik de kurdu.

Boillon, iki ülkede de rejimin yıkılmasından sonra yeni bir rüzgarın estiğini, Irak'ın yapmak zorunda kaldığı gibi, Tunus'un da demokrasiye doğru yeni bir yol bulması gerektiğini vurguladı.

Yeni görevine başlamak için Tunuslu yetkililerin iznini bekleyen 41 yaşındaki Boillon, Tunus'taki halk ayaklanmasıyla ilgili tavrı çok eleştirilen Fransa'nın Tunus Büyükelçisi Pierre Menat'nın yerine getirilmişti.

Boillon, 2009'dan beri Fransa'nın Bağdat Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle