Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'dan Lejyoner itirafı

  Muammer ELVEREN / PARİS
  31.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FRANSA'da basın ve TV kuruluşları, Lejyoner hastalığıyla ilgili olarak Türkiye'yi suçlama kampanyasını sürdürürken, bu hastalığın aslında Fransa'da etkili olduğu ve yılda 500'den fazla insana bulaştığı ortaya çıktı. Fransız medyasının bir süredir, İstanbul'da bir otelde iki Fransız turistin Lejyoner hastalığına yakalanarak öldükleriyle ilgili haberler yayınlamaları üzerine, Lyon Lejyonella Mikrobu Merkezi Başkanı Dr. Jerome Etienne, Fransa'da her yıl 500'den fazla insanın bu hastalığa yakalandığını ve 1990'dan beri hastalıkla mücadele ettiklerini açıkladı.

  Bu açıklama genel olarak Fransız gazetelerinde satır aralarında geçiştirilirken, sadece Le Parisien gazetesi tarafından tam olarak yansıtıldı. ‘‘Lejyoner hastalığı Fransa'da da vuruyor’’ başlığıyla yayınlanan yarım sayfalık haberde, Türkiye'den dönen yedi turistte bu hastalığın görülmesinin ‘‘Ülke çapında bir psikoza dönüştüğü’’ vurgulandı. Haberde özetle şu unsurlar yer aldı:

  ‘‘Su ve havalandırma borularından bulaşan Lejyonella mikrobunun neden olduğuğu Lejyoner hastalığı, sadece sıcak ülkelerde birkaç kişiye bulaşıp öldürmüyor. Bu hastalık aslında Fransa için gerçek bir halk sağlığı sorunudur.’’

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı