GeriDünya Fransa'dan IŞİD ile mücadeleye havadan destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'dan IŞİD ile mücadeleye havadan destek

Fransa'dan IŞİD ile mücadeleye havadan destek
refid:27231923 ilişkili resim dosyası

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadeleye Irak hükümetinin talebi üzerine hava desteği vererek katılacağını söyledi.

Hollande'ın iktidara geldiğinden bu yana Elysee Sarayı'nda yılda iki kez düzenlediği geleneksel basın toplantısına gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Hollande'ın iç ve dış politikaya yönelik görüşlerini açıkladığı basın toplantısını, yerli ve yabancı yaklaşık 350 gazeteci izledi.

Cumhurbaşkanı olarak en önemli önceliğinin vatandaşlarının güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Hollande, İŞİD'in bölge ve küresel açıdan ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi. İŞİD ile mücadele konusunda Irak hükümetinden kendilerine hava desteği verilmesini talep edildiğini kaydeden Hollande, “Bu çağrı üzerine IŞİD ile mücadeleye hava desteği verilmesini kararlaştırdım. Bunda öteye gitmeyeceğiz. Kara birlikleri olmayacak ve Irak'a karadan müdahale etmeyeceğiz”dedi.

Fransadan IŞİD ile mücadeleye havadan destek


EBOLA VİRÜSÜYLE MÜCADELE
Hollande, Batı Afrika kıtasını tehdit eden Ebola virüsü ile mücadele için ülkesinin gerekli desteği vermeye hazır olduğunu belirtti ve ilk etapta Gine'de bir hastane kurulmasına sağlayacaklarını söyledi.

RUSYA'YA YAPTIRIMLAR
Rusya'ya yaptırımlarla ilgili olarak Hollande, "yaptırımların hem Rusya, hem Avrupa ekonomisine ve büyümeye olumsuz etki yaratacağını” söyledi. Hollande, Rusya'nın ateşkese uyması halinde Moskova'ya teslimatını askıya aldıkları helikopter taşıyıcısı savaş gemisini bu ülkeye gönderebilecekleri mesajını verdi. Hollande, şu anda teslimatın yapılması aşamasında olmadıklarını belirtti.

İSKOÇYA'DA KAÇINILMAZ SONUÇ
Cumhurbaşkanı Hollande, "İskoçya'daki referandum sonucunun ise bütün Avrupa'yı etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu" söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle