Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'dan İran'a yeni yaptırım sinyali

  A.A.
  11.12.2009 - 10:16 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gerard Araud, nükleer programı konusunda BM'nin taleplerine karşı koyan İran'a yeni yaptırımlar düşünmenin zamanının geldiğini söyledi. Rusya ise diplomatik çözümden yana.

  Araud, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "İran'ın en küçük bir güven önlemi almayı, diyaloğu ve şeffaflığı reddetmeye devam etmesi halinde" her türlü gerekli kararı almak gerektiğini söyledi.

  Bunun, yaptırımlar öngören yeni bir karar alınması anlamına geldiğini kaydeden Araud, "Artık beklemek için neden yok" dedi.

  Öte yandan Rusya, nükleer sorundan ötürü İran'a yeni yaptırımlar uygulanması konusunu konuşmaktansa, diplomatik çözüm için çaba gösterilmesi gerektiğini açıkladı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andrey Nesterenko bugün yaptığı açıklamada, "Yaptırım dili, bizim lisanımız değil. Bunu bir çok defa dile getirdik" dedi.

  Moskova'nın tutumunun değişmediğini kaydeden sözcü, "Acil sorunların çözümünde siyasal ve diplomatik yöntemlerin kullanılması yanlısıyız" ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı