Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'da ‘Susurluk’ olayı

  Zeynel LÜLE / STRASBOURG
  10.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1994 yılında cinayete kurban giden milletvekili Yann Piat'ın, dönemin Savunma Bakanı François Leotard ve Fransız Demokrasisi için Birlik (UDF) partisi liderlerinden Jean-Claude Gaudin'in emriyle öldürüldüğünü iddia eden kitap ortalığı karıştırdı. İddia Fransa'da devlet-mafya ilişkisi ile ilgili tartışma başlattı. İki politikacının ordu arazilerini mafyaya pazarladığı ve bunu öğrenen Yann Piat'ı ortadan kaldırdıkları öne sürülüyor.

  Fransa, devlet-mafya ilişkileriyle sarsılıyor. İki gazetecinin yazdığı bir kitapta, 1994'de öldürülen kadın milletvekili Yann Piat'ın siyasi bir cinayete kurban gittiğini iddia etmesi ve başta dönemin Savunma Bakanı François Leotard ve merkez sağ partisinin önde gelen isimlerinden Jean-Claude Gaudin'i suçlaması ortalığı karıştırdı.

  Siyasi skandalları ortaya çıkarmakla ünlü Canard Enchaine gazetesi muhabirleri Andre Rougeot ve Jean-Michel Verne tarafından kaleme alınan kitapta, 1994'de bir cinayete kurban giden UDF milletvekili Yann Piat'ın öldürülmesinin, öne sürüldüğü gibi basit bir cinayet değil, devletin gizli servisleri tarafından düzenlenmiş bir komplo olduğunu öne sürdüler. Milletvekilinin öldürülme emrinin François Leotard ve Jean-Claude Gaudin tarafından verildiğini iddia ettiler. Gazeteciler kitapta isim vermemelerine rağmen Leotard ve Gaudin'i herkes tarafından bilinen lakapları ile adlandırdılar.

  Gazeteciler iddialarını, kendileriyle 1996 yılında temas kuran ve kitapta adı ‘general’ olarak geçen bir askeri gizli servis elemanına dayandırdılar. Kitaba göre Yann Piat, o dönemde Savunma Bakanı olan François Leotard ve UDF'nin liderlerinden Jean-Claude Gaudin'in, Fransa ordusuna ait arazileri çeşitli yollarla mafya şirketlerine pazarladığını biliyordu. Her iki liderin bu ilişkiyi açırmak tehdidinde bulunan Yann Piat'ı ortadan kaldırma kararı aldığı iddia edildi.

  Fransa'yı sarsan bu iddialara sert tepki gösteren Leotard ve Gaudin, kitabın yazarlarına karşı yalancı suçlamadan dava açacaklarını söylediler. Leotard'ın savunmasını üstlenen RPR Partisi milletvekillerinden avukat Patrick Deveciyan, olayın devleti doğrudan ilgilendirdiğini söyledi ve basını suçladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı