GeriDünya Fransa’da ‘Sosyalist Parti öldü’ tartışmaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da ‘Sosyalist Parti öldü’ tartışmaları

Fransa’da ‘Sosyalist Parti öldü’ tartışmaları

RTL radyo kanalının sabah programına katılan eski Fransa Başbakanı Manuel Valls, Macron’un Fransa için yeni bir siyasi kulvar açtığını ve bu yolun takip edilmesi gerektiğini söyledi.

BİR sosyalist olarak 30 yıllık siyasi geçmişini inkar etmeyeceğini fakat Macron’un başarılı olmasını istediğini belirten Valls, “Sosyalist Parti öldü. Artık geride kaldı. Genel seçimlerde Emmanuel Macron’un hareketinden aday olacağım ve tüm arkadaşlarımı beni izlemeye davet ediyorum” dedi.

Macron’un sözcüsü Benjamin Griveaux ise Valls’in henüz adaylık başvurusunda bulunmadığını söyledi. Griveaux, “Adaylık başvurusunda bulunması gerekir. Hareketimizde kimseye ayrıcalık gösterilmeyecek, eski başbakan olsa bile” diye konuştu.

HAMON’UN SÖZCÜSÜ İHANETLE SUÇLADI

Cumhurbaşkanı seçiminde Sosyalist Parti’nin adayı Benoit Hamon’un sözcüsü milletvekili Alexis Bachelay ise Valls’in açıklamalarını eleştirdi. Valls’i partisine ihanet etmekle suçlayan Bachelay, “Fransa için umuyorum Brütüs ve Yahuda da Yürüyüş Hareketi’nden adaylığını koymaz” dedi.
Fransız senatosunda Sosyalist Grubun Başkanı Didier Guillaume, Valls’i destekleyerek, seçimlerde yüzde 5-6 oranında oy almasının Sosyalist Parti’nin ölüm ilanı olduğunu söyledi.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ 11 HAZİRAN’DA

Fransa’da cumhurbaşkanı seçiminden sonra 11 Haziran’da milletvekili genel seçimi yapılarak Ulusal Meclis’te görev yapacak 577 vekil seçilecek. İlk turda en az yüzde 50 oy alan adayın direk seçileceği yarışta aksi taktirde ikinci tura gidilecek. İkinci tura ilk turda yüzde 12.5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle