GeriDünya Fransa’da sahte ‘terör kurbanı’na 2 yıl hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da sahte ‘terör kurbanı’na 2 yıl hapis cezası

Fransa’da sahte ‘terör kurbanı’na 2 yıl hapis cezası

Fransa’nın başkenti Paris’te 2015’te meydana gelen terör saldırılarının kurbanı olduğunu iddia ederek devletten terör tazminatı talep eden kişi ‘dolandırıcılık ve sahtecilikten’ iki yıl hapis cezası aldı.

BAŞKENTTE 13 Kasım 2015’te meydana gelen saldırılar sırasında 90 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonunda olduğunu iddia eden Cedric Rey isimli sağlık çalışanı, Versailles Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Saldırılar sırasında Bataclan’da olduğunu ileri sürerek devletin terör saldırıları kurbanlarına ödediği tazminatı talep eden Rey, dolandırıcılık ve sahtecilikten iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

TELEVİZYONDA O GECEYİ ANLATMIŞ
Saldırı sonrası çok sayıda basın organı ve televizyon kanalına o gece yaşadıklarını anlatan, kişisel sosyal medya hesaplarında da olay akşamı hakkında etkileyici yorumlarda bulunan Rey’in, yapılan incelemeler sonrasında olay sırasında Paris’in bir banliyösünde olduğu ortaya çıktı.
Mahkeme, Rey’in psikolojik tedavi görmesine ve terör mağdurları fonuna bir euro sembolik ödemede bulunmasına da hükmetti.
Paris’te 13 Kasım 2015 akşamı 6 bölgede düzenlenen saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetmiş, 100’ü ağır olmak üzere 400’den fazla kişi de yaralanmıştı. DEAŞ tarafından üstlenilen saldırılar sonrası ülkede OHAL ilan edilmiş ve 6 kez uzatıldıktan sonra 1 Kasım’da sona ermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle