GeriDünya Fransa’da protestocu polisler taleplerini kabul ettirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da protestocu polisler taleplerini kabul ettirdi

Fransa’da protestocu polisler taleplerini kabul ettirdi

Fransa’da on gündür hemen her akşam sokaklara, meydanlara çıkıp çalışma koşullarını protesto eden polisler, sonunda taleplerini kabul ettirdi.

FRANSA’da polislerin protestoları dün akşam da devam etti. Başkent Paris başta olmak üzere Nancy, Strasbourg, Nantes, Nice, Marsilya, Reims,  Pau, Rouen, Grenoble, Orléans, Montpellier, La Rochelle, Clermont-Ferrand,  Rennes, Perigueux, Lyon kentlerinde binlerce polis, meydanlara, caddelere çıkıp protesto gösterileri yaptı. Paris’teki gösteride 900 polis, meclis binası önünde toplandı. Sivil giysileriyle protestoya katılan polisler, çalışma koşularının düzeltilmesi için sloganlar attı.
Aynı saatlerde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, polis sendikaları temsilcilerini Elysee Sarayı’nda kabul ederek, sorunlarını dinledi. Hollande, sendika temsilcilerine polislerin sorunlarının giderilmesi için gerekli talimatı vereceği sözünü verdi.

İÇİŞLERİ BAKANI AÇIKLADI

Bu toplantının ardından bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, polis sayısının artırılacağını ve polisin kullandığı araç ile teçhizatın daha modern hale getirilmesinin sağlanacağını ifade etti. “Polisin ihtiyaçları için bütçeden ilave 250 milyon euro kaynak ayrılacak” diyen Cazereuve, gelecek yıl 4 bin 600 yeni polis kadrosu açılacağını bildirdi. Cazereuve, polislerin kendilerini korumak için kullandığı kask ile kalkanların sayısının artırılacağını ve bunları daha modern hale getirileceğini, 21 bin 700 kurşun geçirmez çelik yelek, 5 bin 500 yeni silah ve 3 bin 80 yeni polis aracı için sipariş verileceğini söyledi.
Bakan Cazeneuve, polis sendikalarının meşru müdafaa hakkı ile ilgili yasada güvenlik güçlerinin lehine değişiklik yapılması talebi konusunda mecliste çalışma başlatılacağı sözü de verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle