Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa’da Noel’e 100 bin güvenlik görevlisi

  AA
  24.12.2017 - 16:11 | Son Güncelleme:

  Fransa İçişleri Bakanlığı, Noel ve yılbaşı döneminde artan terör tehdidine karşı ülke genelinde yaklaşık 100 bin güvenlik görevlisinin seferber edildiğini açıkladı.

  AÇIKLAMADA, Hıristiyan aleminin en önemli bayramı sayılan Noel dolayısıyla ülke genelinde 54 bin polis, 36 bin jandarma ve 7 binden fazla askerin güvenliği sağlamak amacıyla görevlendirildiği belirtildi. Terör saldırısı riskinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, Fransız halkının olduğu kadar turistlerin güvenliğinin de sağlanması amacıyla görevlendirilen güvenlik personeli sayısının, geçen yıla oranla daha çok olduğu vurgulandı.

  ARAÇLAR TARAMADAN GEÇİRİLECEK
  Fransa’da Noel ve yılbaşı tatilleri döneminde turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde teröre karşı ek önlemler alındı.
  Saldırganların daha çok kalabalık mekanları hedef aldıkları hatırlatılırken, emniyet yetkilileri, Notre Dame Katedrali, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi başkent Paris’in sembol mekanlarında güvenlik önlemlerini artırdı. Yeni önlemler kapsamında, yılda 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Notre Dame Katedrali’nde üç aşamalı kontrol uygulaması yapılacak. Katedral çevresinde bariyerler oluşturulurken, girişlerde aşamalı olarak ziyaretçiler ve araçlar taramadan geçirilecek.

  ‘BETON BLOK’ UYGULAMASINA DEVAM
  Ülkedeki çok sayıda Noel pazarında da bir süredir uygulanan üst arama ve araçla geçiş yasağı devam ediyor. Pazarlarda resmi ve sivil kıyafetli görevliler de sürekli devriye gezerek güvenliği denetliyor. Fransa’da geçen yıldan itibaren uygulamaya konulan şehir merkezi ve Noel pazarlarına girişlerde ‘beton blok’ engeli bu yıl tüm şehirlere yayıldı. Tonlarca ağırlıktaki beton bloklarla Noel pazarları ve bazı bölgelere araç girişlerini engellemek ve ziyaretçileri taramadan geçirmek hedefleniyor.

  Fransa’da Noel’e 100 bin güvenlik görevlisi

  Avrupa’nın en eski Noel pazarlarından biri olan ve bu yıl 447. kez açılan Strazburg Noel Pazarı dolayısıyla şehir merkezine araç girişleri yasaklandı. Gündüz saatlerinde tren ve tramvay seferlerinin de iptal edildiği şehir merkezine, sıkı şekilde uygulanan üst ve çanta arama işlemlerinin ardından yaya olarak erişilebiliyor.
  Ülkede 2015’ten bu yana düzenlenen terör saldırılarında 241 kişi hayatını kaybetti.

  Etiketler: FRANSA , NOEL , Güvenlik , TERÖR
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı