Dünya Fransa'da Le Pen dönemi resmen sona eriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da Le Pen dönemi resmen sona eriyor

Fransız siyasetine son 40 yıldır damgasını vuran aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Jean Marie Le Pen, yarın düzenlenecek kongreyle parti genel başkanlığını kızı Marine Le Pen'e (42) bırakacak.

Tours kentindeki kongrede, uzun bir süredir Ulusal Cephe Partisi'nin Genel Başkan Yardımcısı olan Marine Le Pen'in, tek rakibi 60 yaşındaki Bruno Gollhisch karşısında seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kongrede yaklaşık 24 bin parti delegesi oy kullanacak. Kongre sonunda, 82 yaşında olan ve Fransız siyasetine yabancı düşmanlığı içeren politikalarıyla damgasını vuran Jean Marie Le Pen, parti liderliği görevinden ayrılacak.

Le Pen, görev süresi bitene kadar Avrupa Parlamentosu üyeliğine devam edecek. Jean Marie Le Pen, Musevi ve Müslümanlara yönelik hakaretleri yüzünden bir çok kez Fransız mahkemelerinde yargılanmış ve çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

Fransız siyaset tarihinde uzun bir süre marjinal hareket olarak kalan aşırı sağ, Jean Marine Le Pen ile oylarını 2002 yılında yüzde 17'lere kadar çıkartmayı başarmıştı.

Fransa'da 2002 yılında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerin ilk turunda Le Pen, büyük bir başarı elde ederek, Sosyalist lider Lionel Jospin'in ikinci turu çıkmasın engel olmuş ve bu sonucun andından Jospin siyaseti bırakmak zorunda kalmıştı.

Le Pen'in partisi, iki turlu seçim sistemi nedeniyle şu ana kadar mecliste temsil edilme imkanı bulamadı. Son yıllarda oy oranı düşen Ulusal Cephe Partisi'nin popülaritesinde, Marine Le Pen'in daha fazla ön plana çıkması ve babasına oranla daha ılımlı söylemler geliştirmesi sonucu tekrar artış gözleniyor. Anketler, Marine Le Pen'in genel başkanlığı ile birlikte aşırı sağın, oylarını yüzde 18'e kadar çıkartabileceğini gösteriyor.

Siyasi gözlemciler, Marine Le Pen'in aşırı sağın oylarını artırmasının en çok, gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde merkez sağın lideri Nicolas Sarkozy için tehdit oluşturacağı görüşünde.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle