Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa'da kaçak göçmen çalıştırana kapatma cezası

  Hürriyet Haber
  23.11.2009 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Fransa'da hükümet, kaçak göçmen çalıştıran iş yerlerine kapatma cezası öngören bir yasa tasarısı hazırlığı içinde.

  Çalışma Bakanı Xavier Darcos ile Göç ve Uyumdan Sorumlu Bakan Eric Besson, yaptıkları ortak açıklamada, bilmeden kaçak göçmen çalıştıran iş yerlerinin cezalandırılmasını öngören bir yasa tasarını hazırladıklarını bildirdi.

  Hükümetin bu girişimine muhalefetteki sol partiler sert tepki gösterdi. Sosyalist Parti Genel Sekreteri Martine Aubry, parti olarak, oturma izni olmayan göçmenlerin büyük bir çoğunluğuna oturma ve çalışma izni verilmesinden yana olduklarını söyledi.

  Avrupa Parlamentosu sosyalist grubu üyesi Vincent Peillon, Fransa'nın insan hakları ve özgürlükler konusundaki imajına uygun olarak kaçak göçmenlere oturma izni verilmesinden yana olduklarını bildirdi.

  Radikal sol parti sözcüsü Olivier Besancenot, "Hükümet hangi iş yerini, nasıl kapatacak? Bunlar bizle dalga mı geçiyor. Tek çözüm bu insanlara oturma izni vermek" dedi.

  İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, bakanlar kurulundaki arkadaşlarının öneriyi desteklediğini belirterek, kaçak göçmen çalıştıran iş yerlerinin kapanmasından yana olduğunu söyledi.

  Fransa'da özellikle ormancılık, inşaat, temizlik şirketlerinde ve restoranlarda çok sayıda kaçak göçmenin çalıştığı tahmin ediliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı