Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa’da Ulusal Bilişim Konseyi Başkanı istifa etti

  AA
  20.12.2017 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Fransa’da ırkçılık ve İslamofobi karşıtı iki ünlü ismin Ulusal Bilişim Konseyi (CNNum) üyeliğine seçilmesinin ardından başlayan tartışmalar üzerine, Konsey Başkanı Marie Ekeland’ın istifa etti.

  BAŞBAKANLIĞA bağlı Ulusal Bilişim Konseyi Başkanı Ekeland, son günlerde ülkede tartışma konusu olan konsey üyeliğiyle ilgili bir bildiri yayımladı. Ulusal Bilişim Konseyi yönetiminin Başbakan Edouard Philippe tarafından 8 gün önce atandığını belirten Ekeland, ırkçılık ve İslamofobi karşıtı akımlarla mücadelesiyle bilinen gazeteci ve yazar Rokhaya Diallo ve rap şarkıcısı Axiom’un, konsey üyeliğine seçilmesi sonrası başlayan tartışmalara tepki gösterdi.

  Çoğulculuk, düşünce özgürlüğü ve dışa açıklık gibi temel değerleri taşıyan projenin daha başlangıçta hedef haline getirildiğini kaydeden Ekeland, kamuoyunda Diallo ve Axiom hakkında ortaya atılan iddialar ve tartışmaların şoke edici olduğunu belirtti.
  Fransa’da toplumun geleceği için hayati öneme sahip bir sektör olan bilişim ve yeni teknolojiler hakkında çalışmaya devam edeceğini kaydeden Ekeland, Diallo ve Axiom’a desteğini ilan ederek konsey başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

  AŞIRI SAĞIN HEDEFİ OLDU
  İslamofobi, ırkçılık, insan hakları, kölelik ve göçmenlerle ilgili çok sayıda eserde imzası bulunan gazeteci ve yazar Diallo ise tartışmaları, Birleşmiş Milletler’in (BM) düzenlediği ve kendisinin de konuşmacı olarak katıldığı nefret suçlarıyla ilgili bir konferans sırasında öğrendiğini açıkladı.
  Daha önce ‘Fransa’da devlet eliyle yapılan ırkçılık’ iddialarıyla gündeme gelen Diallo, özellikle aşırı sağ ve ırkçı örgütler tarafından hedef haline getirilmişti.

  ‘ŞARKILARDA ANLATTIĞIM GERÇEK ÇIKTI’
  Konsey’in tek siyahi üyesi de olan Diallo’ya destek kampanyaları düzenlenirken, Fransa’da göçmen kökenliler, yabancılar ve Müslümanlara yönelik ayrımcılıkların son dönemde arttığı ve bunu dile getiren kişilere tahammül edilemediği belirtildi.
  Fransa’da banliyöler, göçmenler ve polis şiddetini işlediği şarkılarıyla tanınan, gerçek adı Hişam Koşman olan rap sanatçısı Axiom ise bu olay sonrası şarkılarında anlattığı olayların gerçek olduğunun kanıtlandığını bildirdi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı