GeriDünya Fransa'da ilkokul öğrencisi, “terörü övdüğü” gerekçesiyle karakolda sorgulandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da ilkokul öğrencisi, “terörü övdüğü” gerekçesiyle karakolda sorgulandı

Fransa'da ilkokul öğrencisi, “terörü övdüğü” gerekçesiyle karakolda sorgulandı
refid:28072909 ilişkili resim dosyası

Fransa'da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan terör saldırılarının ardından ülkede panik havası hakim. Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde ilkokul öğrencisi 8 yaşındaki bir çocuk, “terörü övdüğü” gerekçesiyle ailesinin nezaretinde karakolda sorgulandı.

Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, okul yönetimi, kimliği açıklanmayan erkek çocuğun sınıfta Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıyı övdüğü gerekçesiyle babası aleyhine karakola şikayette bulunuldu.

Sınıfta, “Ben Charlie değilim, teröristlerle birlikteyim” dediği iddia edilen çocuk, ailesinin gözetiminde karakolda iki saat boyunca sorgulandı.

Sorgulanan çocuğun ailesinin avukatı Sefen Guez Guez, basına yaptığı açıklamada, “8 yaşındaki bir çocuğun sorgulanmasının son derece saçma ve anlamsız olduğunu” söyledi.

Karakoldaki sorgusunda terörizmin kelime anlamına bile tam bir açıklama getiremeyen çocuğun polis tarafından sorgulanmasına ailesi de sert tepki gösterdi.

Fransa'da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan üç ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonları sonrasında üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Derginin saldırılar sonrasındaki ilk sayısında Hz. Muhammed'i tasvir eden bir karikatür yayımlamasının ardından ise dünyanın pek çok yerindeki Müslümanlar protesto gösterileri düzenlemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle