GeriDünya Fransa'da ETA'ya darbe
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da ETA'ya darbe

İspanya'nın kuzeyindeki Bask bölgesinin bağımsızlığını savunan terör örgütü ETA'yayönelik olarak geçen hafta Fransa'da düzenlenen operasyonlarda 500 kiloya yakın patlayıcı madde bulunduğu bildirildi.

İspanyol medyasının haberlerine göre, İspanyol ve Fransız güvenlikbirimlerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonlar sırasında, 500 kiloya yakın patlayıcı maddenin yanı sıra çeşitli silahlar ele geçirildi.

Operasyonlarda son 11 yılda ETA'ya en büyük darbenin vurulduğunu söyleyen yetkililer, 15 Şubat 1993 tarihinde Fransa'nın Bidart kentinde ETA'nın silah ve patlayıcı fabrikasının ortaya çıkarıldığını anımsattı.

ETA'ya yönelik olarak Fransa'daki operasyonlar, 31 Mart'ta örgüt üyesi Diego Ugarte Lopez'in yakalanmasıyla başlarken, bir hafta içindetoplam 6 kişinin yakalandığı belirtildi. Fransa'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen baskınlarla yakalanan ETA üyeleri arasında örgütün askeri koordinatörü olduğu belirtilen ''Mobutu'' lakaplı FelixAlberto Lopez ile lojistik destek sorumlusu Inaki Esparza Luri'nin de bulunduğu kaydedildi.

Fransa'nın güneyindeki Saint Michel kasabasında geçen Cumartesi günü düzenlenen operasyonda bir malikanenin ETA'nın silah ve patlayıcımadde fabrikası olarak kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

İSPANYA YENİ ÖNLEMLER ALIYOR

İspanya'nın başkenti Madrid'de 11 Mart'ta düzenlenen terör saldırılarının ardından El Kaide örgütünün yeni saldırı tehdidinde bulunması üzerine güvenlik güçleri ülke çapında kontrolleri sıkılaştırdı ve yeni önlemler aldı.

Yeni uygulamalar çerçevesinde, kalabalık mekanlar olan tren istasyonları, havaalanları, limanlar, otobüs ve metro duraklarında güvenlik güçleri şüpheli gördükleri kişilerin üzerini arıyor.

Başkent Madrid'de ilk kez belediye polisi, metro girişlerinde yolcuları kontrol etmeye başladı. Şüpheli görülenlerin üzeri aranıyor,isimleri not ediliyor.

Bu arada, gizli servis ajanlarının da, diğer yolcular gibi tren, metro ve otobüslere bindiği ve şüpheli durumları tespit etmeye çalıştığı bildirildi.

Askerler ise terör saldırısına hedef olabilecek ''hassas'' bölgeler olarak adlandırılan büyükelçilikler, askeri binalar, büyük Amerikan ve İngiliz şirketleri ile büyük bankalarda güvenliği sağlıyor. Zorita'daki Nükleer Merkez'de de askeri paraşüt birliğinin görev yaptığı belirtiliyor.

Ayrıca İbiza ve Endülüs bölgesi gibi turistik yerlerdeki güvenlik önlemleri de sıkılaştırıldı. Önlemlerin günlük hayatlarını etkilediği İspanyol halkı ise terör saldırısı endişesiyle uygulamaları anlayışla karşılıyor.

Madrid'de 11 Mart'ta 3 trene düzenlenen bombalı saldırıda 191 kişi ölmüş, 1450 kişi yaralanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle