GeriDünya Fransa'da 4 günde bir kadın dayak sonucu ölüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da 4 günde bir kadın dayak sonucu ölüyor

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) tarafından yayımlanan raporda, her 4 günde bir kadının sevgilisi ya da eşinin darbeleriyle öldüğü Fransa'da kadınlara karşı şiddet, “devletin sorumluluğunu gösteren bir skandal” olarak nitelendirildi.

Fransa'da ilk kez bu konuda hazırlanan raporda, “ülkede her 10 kadından yaklaşık birinin şiddete maruz kaldığı, bunun da insan hakları konusundaki en büyük skandallardan biri olduğu” belirtildi.

“Devletin sorumluluğuna” atıfta bulunan ve “adaletin ürkekliğini” kınayan UAÖ, “kurbanların haklarının yanlış bilindiğinden, gerçek tedbirlerin olmayışından ve polis, yargıç ya da doktorların yeterli eğitimi almamasından” duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

UAÖ raporda, “karı-koca arasındaki şiddetin kurbanlarının, sessizliği bozmaya cesaret ettikten sonra, ekonomik misillemeye maruz kalarak yaşadıkları cehenneme” de vurgu yaptı.

Rapora imza atan Prune Montvalon, “Devlet şiddeti yeteri kadar ciddiye almadıkça ve toplum bunu gerçek bir kazanç olarak gördükçe şiddet sona ermeyecektir” dedi.

Bu ay başında örgüt, uluslararası hukukun, devletleri suçluları cezalandırmak ve aynı zamanda şiddeti engellemek ve kurbanların yeterli derecede kendine gelmelerini garanti etmekle yükümlü kıldığını hatırlatarak, Başbakan Dominique de Villepin'in bu konuda “iddialı bir siyaset” benimsemesini istemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle