GeriDünya Fransa'da 10 bin asker görevlendiriliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da 10 bin asker görevlendiriliyor

Fransa'da 10 bin asker görevlendiriliyor
refid:27949611 ilişkili resim dosyası

Fransa Başbakanı Manuel Valls, 10 bin askerin ülke genelinde terörle mücadeleye destek vermek için görevlendirileceğini söyledi.

Paris'i geçen hafta sarsan terör saldırılarının ardından BFM televizyon kanalına konuşan Valls, “terörle mücadeledeki alarm seviyesinin en üst düzeye çıkartıldığını” bildirdi.
Terör saldırıları öncesi bin askerin iç asayiş için görev yaptığını geçen hafta ilave olarak yaklaşık 2 bin askerin daha göreve çağrıldığını hatırlatan Valls, önümüzdeki günlerde seferber edilecek ordu birlikleri ile bu sayının 10 bine çıkacağını bildirdi.

Valls, özellikle Musevi ve Müslümanlara ait ibadet yerleri ve okullar önündeki güvenlik önlemlerinin artırılacağını bildirdi. Terörle mücadele kapsamında, cezaevlerindeki radikal dinci teröristlerin diğer mahkûmları etkilememeleri için ayrı hücrelere alınmalarının gerekebileceğini ifade eden Valls, yine terör saldırısı düzenlemesinden şüphe duyulan kişilerin telefonlarının daha iyi dinlenmesi ve izlenmeleri için çalışılacağını belirtti.

Valls, son saldırılarla ilgili olarak meclis ve senatoda soruşturma komisyonları kurulacağını söyledi.

Bir polis ekibine ve ardından Musevi marketine yönelik saldırının ardından ölü ele geçirilen Amedy Coulibaly'nin bir suç ortağı olduğunu düşündüklerini belirten Valls, bu kişiye yardım ettiği düşünülen kız arkadaşı Hayat Boumeddiene'nin Türkiye'de ya da Suriye'de olabileceğini söyledi.

Bu arada Cumhurbaşkanı François Hollande'ın başkanlığında bu sabah Elysee Sarayı'nda ilgili bakanların katılımıyla güvenlik zirvesi yapıldı ve teröre karşı alınacak önlemler ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıldı.
Fransa'yı geçen hafta sarsan terör eylemlerinde üç ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, üç terörist ölü ele geçirilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle