Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa, Wikileaks kurucusu Assange'ın iltica talebini reddetti

  CİHAN / AA
  03.07.2015 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Yayımladığı belgelerle dünyayı sarsan Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange'ın iltica talebine Fransa'dan olumsuz yanıt geldi.

  Cumhurbaşkanı François Hollande'ın makamından yapılan açıklamada Assange'ın iltica için bir mektup gönderdiği, derinlemesine incelenen talebin reddedildiği belirtildi. Açıklamada, "Bay Assange yakın bir tehdit altında değil. Ayrıca Avrupa'nın yakalama emrine muhatap" denildi.

  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a açık bir mektup yazan Assange, hayatının tehlikede olduğunu belirterek Fransa'ya sığınmak istediğini belirtmişti.

  Assange mektupta, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ı da dinlediğini hatırlatmıştı.

  Wikileaks internet sitesi tarafından ele geçirilen ve kamuoyuna duyurulan, "Elysee Casusluğu" isimli raporda, NSA'nın 2006-2012 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanları Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve François Hollande'ı dinlediği ortaya çıkmıştı.

  İsveç'in cinsel suçlardan yargılamak üzere tutuklanmasını istediği Assange, üç yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalıyor. Julian Assange, İsveç'e teslim edilmesi durumunda bu ülkenin kendisini ABD'ye göndereceğini ve Amerikan diplomatik yazışmalarını ifşa etmesi sebebiyle idamla yargılanacağını düşünüyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı