GeriDünya Fransa OHAL’in yerine yeni yasa hazırladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa OHAL’in yerine yeni yasa hazırladı

Fransa OHAL’in yerine yeni yasa hazırladı

Fransa, OHAL’ın yerini alacak terörle mücadele yasası hazırlıyor. Yeni terörle mücadele yasası 1 Kasım’dan önce onaylanıp, olağanüstü hal yerine geçecek.

FRANSA’da hükümet OHAL’in kademeli olarak kaldırılabileceğini belirtirken, sıkı önlemler içeren yeni hazırlanan yeni yasa OHAL’in yerini alacak. Ülke güvenliği için büyük önem taşıyan yeni yasa, İçişleri Bakanlığı tarafından sunulan yeni yasa tasarısı metninde, OHAL uygulamasını terörle mücadele kapsamında yasallaştırılmasını öngörüyor. Hükümetin kendine daha fazla yetki tanıdığı yasa düzenlemesinde, güvenlik güçlerinin ev ve iş yerlerinde arama yetkileri genişletiliyor. Ayrıca, terör şüphelisi olduğu düşünülen kişilerin ikamet ettikleri bölgeden izinsiz olarak uzaklaşmaları yasaklanabilecek.

KAPATMA YETKİSİ GETİRİLECEK

Ayrıca, yeni yasa kapsamında terör propagandası yaptığı belirlenen bazı dernek veya camii gibi ibadet mekanları kapatılabilecek. Hükümet sözcüsü Christophe Castaner, “Son zamanlarda terörün kalıcı bir tehdit olma durumunda bulunmasından dolayı yeni bir yasa gerekli” dedi.
Söz konusu yeni terörle mücadele yasanın 1 Kasım’dan önce Ulusal Meclis’te onaylanması bekleniyor. Yürürlükte olan OHAL yasası ise 1 Kasım’a kadar uzatılacak.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle