GeriDünya Fransa: Kuzey İttifakı tek başına iktidara gelmesin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa: Kuzey İttifakı tek başına iktidara gelmesin

Fransa Savunma Bakanı Alain Richard, Taliban rejimine karşı mücadele eden Kuzey İttifakı`nı Afganistan`da tek başına iktidarda görmek istemediklerini söyledi.

Fransa Savunma Bakanı Alain Richard, Taliban rejimine karşı mücadele eden Kuzey İttifakı`nı Afganistan`da tek başına iktidarda görmek istemediklerini söyledi.

Richard, Kuzey İtttifakı`nın tek başına iktidara gelmesinin uluslararası topluluğun çıkarına olamayacağını belirtti ve Kuzey İttifakı`nın Afganistan`daki bütün kesimleri tek başına temsil edemeyeceğini bildirdi.

Fransa Savunma Bakanı, 1992 ve 1996 yılları arasında Kuzey İttifakı`nın önemli bir bölümünün Afganistan`da iktidarda olduğunu hatırlatarak, bu kuvvetlerin daha önce yaptıklarına bakıldığı zaman kendilerin tam anlamda bir barış gücü olduğu konusunda da bir garanti olmadığını söyledi.

Öte yandan, Fransız gazetelerinde bugün çıkan haberlerde, Kuzey İttifakı`nın beklenenden çabuk bir biçimde ilerlemesinin ABD`yi endişelendirdiği bildirildi.

Fransız gazetelerinde çıkan yorumlarda, Taliban sonrası Afganistan`da oluşturulacak yönetim konusunda hala kafası karışık ABD`nin son gelişmeleri karşısında Kuzey İttifakı`nın hızını kesmek istediği belirtildi.

"AŞİRETLER ZAHİR ŞAH'I DESTEKLİYOR"

Afganistan`da Taliban rejimine karşı çıkan muhalif liderlerden Hamid Karzai, kilit önemdeki kentlerin Kuzey İttifakı`nın eline geçmesinin, ülkenin orta ve güney kesimlerinde Taliban karşıtı bir ittifak oluşturulması yönündeki kişisel görevini çok kolaylaştırdığını söyledi.

Karzai, Afganistan`ın orta kesimlerindeki Uruzgan eyaletinden uydu telefonuyla Reuters`a yaptığı açıklamada, Afganistan`ın orta, güney ve hatta doğusundaki aşiret üyeleriyle temas halinde olduğunu belirtti.

Taliban`ın kalesi olan, güneydeki Kandahar kentinin çok kan dökülmeden düşmesini umduğunu kaydeden Karzai, ``Afganistan`ın tümünde meydana gelen gelişmeler ve ayrıca Herat`ın düşmesiyle işimizin çok daha kolaylaşacağını sanıyorum`` dedi.

Eski Afgan Kralı Zahir Şah yanlısı aşiret lideri Karzai ayrıca, Amerikalı yetkililerin, kendisine gıda ve mühimmat yardımı yaptıkları yönündeki açıklamalarını reddetti.

Askeri yardıma ihtiyaç olmakla beraber Afgan halkının çoğunun Amerikan bombardımanına karşı olduğunu söyleyen 46 yaşındaki Karzai, eski Afgan Kralı Zahir Şah ve Afganistan`da geniş tabanlı hükümet kurmak için aşiret liderlerin biraraya gelerek oluşturduğu Büyük Meclis`e (Loya Jirga) destek çabaları için yaklaşık bir aydır bu ülkede bulunuyor.

``KUZEY İTTİFAKI İLE SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİM``

Karzai, Reuters`a demecinde, çoğunluğunu Özbek ve Tacik azınlığın oluşturduğu askeri koalisyon Kuzey İttifakı ile sürekli temas halinde olduğunu da söyledi.

Peştun lider Karzai, ülkenin doğusundaki Paktia ve Kandahar da dahil olmak üzere, çok sayıda bölgeden aşiret liderleriyle görüştüğünü ifade etti.

Aşiret liderlerinin tümünün Loya Jirga`nın kurulmasına destek verdiğini kaydeden Karzai, Kuzey İttifakı`nın Taliban yönetimine karşı mücadelesindeki başarısının sonucunda, görevinin Uruzgan sınırlarını aştığını belirtti.

Karzai, temasları sırasında gözlemlediği destek nedeniyle, nüfusunun çoğunluğunu Peştunların oluşturduğu Uruzgan, Kandahar ve güneydeki diğer bölgelerin çok büyük çatışmalar olmadan düşeceğine inandığını söyledi.

``Herhangi bir askeri saldırı düzenlemiyoruz. Sivil nüfus, bizim yanımızda`` diyen Karzai, Taliban`a yardım eden Pakistanlı, Arap ve Çeçen savaşçıları kastederek, Taliban yönetiminin lideri Molla Muhammed Ömer`un doğum yeri olan Uruzgan eyaletinde ``etkisiz hle getirilmesi gereken tek düşman güçlerin, Araplar ve yabancılar olduğunu`` ifade etti.

Bu arada, Hamid Karzai`nin erkek kardeşi Şavali, Pakistan`ın güneybatısındaki Keta kentinde Reuters`e yaptığı açıklamada, Hamid`in,Uruzgan`ın güneyinde, Kandahar bölgesi sınırı yakınındaki Derut kentinde olduğunu söyledi.

Şavali, Herat ve Kabil yakınlarındaki Bamiyan`dan kaçan Taliban güçlerinin, büyük ihtimalle Kandahar ve Kabil`e çekileceklerini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle