GeriDünya Fransa’dan Türkiye’ye sert tavır
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’dan Türkiye’ye sert tavır

Fransa Dışişleri Bakanı Barnier, Türkiye’nin AB üyeliğine, ‘bugünkü koşullar altında’ karşı çıkacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Chirac’ın partisi UMP ise, Türkiye’nin tam üyelik müzakerelerine başlamasına karşı olduğunu duyurdu.

FRANSA Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Türkiye’nin AB üyeliğine, ‘bugünkü koşullar altında’ karşı çıkacaklarını söyledi. Barnier, parlamentoda, Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkan milletvekili Philippe de Villiers’nin sorusunu yanıtlarken, ‘Türkiye koşullara uymuyor, her ne kadar bunu yapmaya hazırlanıyorsa da’ dedi.

Barnier, mecliste daha önceki konuşmasında da, tam üyelik için müzakere tarihinin AB Komisyonu raporuna bağlı olduğunu bildirmişti. Barnier, ‘Müzakerelerin başlayıp başlamayacağını veya ne zaman başlayacağını bize komisyon raporu söyleyecek’ demişti. Geçen hafta Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Barnier, daha önce AB Komisyonu’nda Fransa’yı temsil ediyordu.

MÜZAKEREYE BİLE KARŞI

Bu açıklamanın hemen ardından Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın iktidardaki Halkçı Hareket Birliği Partisi’nin (UMP) Başkanı Alain Juppe, ‘AB’nin yıl sonunda Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlamasına karşı olduklarını’ söyledi. Juppe, ’UMP, öngörüldüğünün aksine, yıl sonunda Türkiye ile müzakerelere başlanmasını istemiyor’ dedi. UMP başkanı Juppe, ‘Türkiye’ye imtiyazlı ortaklık önerilmesi gerektiğini’ ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle