Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa’dan terörle mücadelede sert önlemler

  Muammer ELVEREN
  15.01.2015 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Fransa Başbakanı Manuel Valls, Charlie Hebdo’ya yapılan terör saldırısından sonra terörle mücadelede “çok sert ama hukuk devleti ilkeleri ve özgürlükçü değerleri asla zedelemeyecek önlemler” alınacağını açıkladı. Valls “Bu uygulamalar asla “Patriot Act - Yurtseverlik Yasası” şeklinde olmayacak. İstisnai durumlara istisnai önlemlerle cevap verilecek ama güçlü bir ifade ile söylüyorum vatandaşlık haklarına zarar vermeyecek. Mevcut terörle mücadele yasasını güçlendirecek yeni adımlar atılacak” dedi.

  Başbakan Valls, istihbarat birimlerinin güçlendirileceğini, hapishanedeki İslamcılara özel ayrı bölümler yapılarak oraya yerleştirileceklerini, böylece diğer mahkûmlardan tecrit edileceklerini söyledi. Havayoluyla seyahat edenlerle ilgili bir “Fransız sistemi” oluşturulacağı ve bu yıl içinde şüphelilerin seyahat hareketlerini izlemeye yönelik programı başlatacaklarını, uçak yolcu bilgilerinin kayıt ve kontrolü için Avrupa çapında bir sistem olması gerektiğini belirtti. Bu konuda gerekli yasal düzenlemelerin yapılabilmesi için Avrupa Parlamentosu’nun ilgili yasayı bloke ettiğini vurgulayan Başbakan Valls bu tutumun değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Valls, İnternette İslamcı propagandaya karşı kontrollerin sıklaştırılacağını belirterek İçişleri ve Adalet Bakanlarına, “acil ve önemli” notuyla internetin daha iyi kontrol edilebilmesi ve terörle bağlantılı suçlardan hüküm giymiş kişilerin kayıtlarının çıkarılması için ‘sekiz gün içinde' öneriler getirmesi talimatı verdi.

  İşte alınacak yeni önlemler

  -Teröre karşı istisnai önlemler alınacak ama bunlar asla hukuk devletini tehlikeye sokacak olağanüstü önlemler olmayacak.

  -Hukuk devleti ilkeleri ve özgürlükçü değerlere uymayacak, bozacak hiçbir olağanüstü önlem alınmayacak.

  -Radikalleşen İslamcı mahkûmlar için cezaevlerinde ‘özel kısımlar’ oluşturulacak ve bu mahkûmlar yakından izlenecek.

  -Her zaman karmaşık olan gençlerin radikalleşmesi parkurunu anlamak ve yakından izlemek için “Gençleri Adli Koruma Servisi ”ne üst düzey eğitim verilecek.

  -Gençleri Adli Koruma Müdürlüğü bünyesinde bir “istihbarat birimi” oluşturulacak.

  -İnternette İslamcı propagandaya karşı kontroller sıklaştırılacak ve internetin daha iyi kontrol edilebilmesi için terörle bağlantılı suçlardan hüküm giymiş kişilerin kayıtları çıkarılacak.

  -Eylül 2015 e kadar Avrupa’da havayoluyla seyahat eden yolcularla ilgili veri alışverişini sağlayacak ve takip edecek özel bir “Fransız Kontrol Platformu” kurulacak. Bu platformda yolcunun rezervasyon ve kayıt, adı soyadı, alınan biletle nereye seyahat edeceği ve tarihi, adres ve telefon numarası, ödeme şekli, kredi kartı numarası, bileti aldığı acente veya uçak şirketi, oturduğu koltuk ve bagaj numarasıyla ilgili tüm veriler anlık kontrol edilebilecek.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı