GeriDünya Fransa’dan tarihi dönüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’dan tarihi dönüş

Fransa’dan tarihi dönüş
refid:3741700 ilişkili resim dosyası

Fransız tarihçilerin karşı çıktığı sömürgecilik yasasının değiştirilmesi konusunda Fransız kamuoyunda yaşanan tartışma, 29 Ocak 2001’de meclisten geçen sözde Ermeni soykırımı yasasının da değiştirilmesini gündeme getirdi. Bu yöndeki gelişmeler Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın dün yeni yıl dolayısıyla Elysee Sarayı’na davet ettiği bir grup gazeteciye yaptığı açıklamayla başladı.

Chirac, tarihçilerin "Siyasilerin ve parlamentoların kendi alanlarına giren konularda kararlar alıp kanunlar çıkartmasına" karşı çıkarak bir deklarasyon yayınlamalarına yol açan 23 Şubat 2005 tarihli sömürgecilik yasasının Fransızları ikiye böldüğünü belirtti. Chirac, "Parlamentolar tarih yazamaz" görüşünü tekrarlayarak, yasanın sömürgeciliğin olumlu yanlarını gençlere öğretmeyi öngören 4’üncü maddesinin yeniden yazılması gerektiğini belirterek, "Dün Meclis Başkanı Jean-Louis Debre ile görüştüm. Kendisi, tüm kesimlerin beklentilerinin karşılanacağı şekilde yasanın tekrar yazılması için dernekler ve ilgili kurumlarla görüştükten sonra bir tasarı hazırlayarak Ulusal Meclise sunacak" dedi.

Meclis Başkanı Jean-Louis Debre, Europe-1 radyosuna yaptığı açıklamada sömürgecilik yasası konusunda polemiklerin önünü kesecek çalışmaları yaptıktan sonra tarihle ilgili diğer yasaların ele alınması gerektiğini söyledi. Debre "Ben de parlamentoların tarih yazamayacağını düşünüyorum. Sömürgecilik yasasıyla ilgili çalışmaları bitirdikten sonra Yahudiler, Ermeniler ve kölelikle ilgili yasaların da ele alınması için bir grup vekili bir araya getireceğim" dedi. Geçen aralık ayında Fransa’nın önde gelen 19 tarihçisi "Tarih için özgürlük" başlığıyla yayınladığı bildiride, sömürgecilik, Ermeni soykırımı, kölelik ve "Irk ayırımı ve Yahudi karşıtlığı" gibi demokrasiye yakışmayan kanunların iptalini istemişti. Muammer ELVEREN / PARİS

Ermeni yasası değişiyor

Fransız Meclisi, "Ermeni soykırımı" da dahil tarihçilerin itiraz ettiği yasaları değiştirmeye hazırlanıyor. Meclis Başkanı Debre, "Ben de meclislerin tarih yazamayacağına inanıyorum. Sömürgecilik yasasının ardından Yahudiler, Ermeniler ve kölelikle ilgili yasaların da değişmesi için bir grup vekili bir araya getireceğim" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle