GeriDünya Fransa’da Tunus depremi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa’da Tunus depremi

Fransa’da Tunus depremi
refid:16921467 ilişkili resim dosyası

Tunus’ta halk ayaklanmasını bastırmak için Bin Ali rejimine asker desteği öneren Fransa Dışişleri Bakanı Michel Alliot Marie’nin, aynı kabinede bakan olan hayat arkadaşıyla birlikte, Bin Ali’nin kayınbiraderine ait jetle Noel tatiline gittiği iddia edildi. İstifası istenen bakan, iddiaları reddetti.

HAFTALIK politik eleştiri gazetesi Canard Enchaine’nin haberine göre Michelle Alliot Marie, son Noel tatilini Bin Ali’nin kayınbiraderi Belhasan Trabelsi ve işadamı ortağı Aziz Miled’e ait bir jet ile Tunus’ta geçirmiş.
Hayat arkadaşı olan Parlamento ile ilişkilerden sorumlu Bakan Patrick Ollier ve ailesiyle beraber Tunus tatiline çıkan Bakan Alliot Marie’nin (64) kaldığı lüks otel masraflarının Bin Ali’ye yakın işadamı Aziz Miled’in ödediği de iddia ediliyor. Tunus halkının isyanını tetikleyen Bin Ali’nin eşi Leyla Trabelsi’nin kardeşi olan Belhasan Trabelsi, ülkenin bütün büyük ekonomisini elinde tuttuğu için halkın en çok nefret ettiği isimler arasında yer alıyor. Alliot Marie’nin Tunus’a götüren jetin ve Nouvelle Air havayollarının sahibi işadamı Aziz Miled ise Bin Ali’nin kaçışının ardından İsviçre’deki hesapları kontrol altına alınan isimlerden birisi.
“Tüm tatillerimi kendim ödedim”
Dün toplanan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtlayan kabinenin ‘demir lady’ lakaplı Dışişleri Bakanı, “Kesinlikle asılsız iddialar. Sözkonusu işadamı Bin Ali yakını değil, ondan zarar gören bir işadamıdır. Bir dostumuzun (Mled) daveti üzerine Tunus’ta tatil yaptık. Herşey bundan ibarettir. Hayatım boyunca bütün tatillerimi kendim ödedim. Tıpkı Tunus tatilimde olduğu gibi” dedi. Bakan Ollier de “Bunlar dürüst olmayan çarpıtmalar. Evet uçak sözü edilen işadamına aittir. Ama bütün masraflarımızı kendimiz ödedik” dedi. Bakan Alliot Martie 2006 yılından bu yana Bin Ali ile görüşmediğini, tatil boyunca da Bin Ali ile hiçbir temasta bulunmadığını kaydetti. Ancak muhalefet bakandan faturaları açıklamasını istiyor. Muhalefetteki Sosyalist Parti’nin önde gelen isimlerinden Jean-Marc Ayrault, “Dışişleri Bakanı, Fransa’yı temsil etme konusunda diskalifiye olmuştur. İstifa etmelidir” dedi.

Gazzelilerin gazabına uğramıştı

Uzun yıllardır İçişleri, Savunma ve Adalet Bakanlığı gibi önemli görevleri biribiri ardına başarıyla tamamlayan ve bir ara cumhurbaşkanı adayı olarak da adı geçen Fransız sağının güçlü isimlerinden Michele Alliot Marie’nin başı Dışişleri koltuğuna oturduğu günden bu yana beladan kurtulmuyor.
Kadın bakan, Ortadoğu gezisi sırasında da yumurta ve ayakkabı atan Gazzeliler’in protestosuna maruz kaldı. Tunus tecrübesinden ve Gazze’deki saldırıdan ağzı yanan Alliot Marie ‘Mısır olayını dikkatli yönetiyor’ derken, bu sefer de hakkındaki tatil yolsuzluğu patlak verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle