Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa’da aşırı hız cezalarına ilginç çözüm

  DHA- Erhun GEYİSİ/ PARİS,
  12.07.2007 - 12:43 | Son Güncelleme:

  Fransa'da ehliyetlerini kaybetmek istemeyen hızlı şoförler, sürücü ceza puanı uygulamasına ilginç bir çözüm getirdi.

  Otoyollardaki radarların bolluğuyla ünlü ülkede hız sınırını aşan şoförler, kendilerine kesilen ceza puanını bertaraf etmek için başka sürücülerden puan satın alıyor.

  Otoyolda hız sınırını aşan sürücüleri tespit eden radarlar otomobilin fotoğrafını çektikten sonra, ceza, plakanın kayıtlı olduğu adrese gönderiliyor. Aşırı hız cezası aldığını öğrenen sürücü, internetteki ilan sitelerinde küçük bir araştırma yaparak ehliyet puanlarını satışa çıkaran şöförlerle bağlantıya geçiyor.

  Bir puan satıcısıyla anlaşan sürücü, polise ’Otomobilim hız sınırını aştığında araç bende değildi’ şeklinde başlayan ve puanlarını satın aldığı şöförün kimlik bilgileri, ehliyet bilgileri ve adresini içeren bir dilekçe gönderiyor. Aşırı hız cezası, kanunen kişilere değil otomobillere yazıldığı için, polis, bu talebi mecburen kayda geçiyor ve puan satıcısı olduğunu bile bilmediği diğer şoförün puanlarını biliyor. Böylece birileri puan kaybetmez ve ehliyetime el konulması riskini de bertaraf etmiş olurken, diğerleri de bu yolla ‘kısa günün kârını' çıkarıyor.


  FİYATLAR DENGESİZ

  İnternette yapılan küçük bir araştırmaya göre ehliyet puanı borsası, oldukça dengesiz bir seyir izliyor. Yapılan pazarlığa göre 250 Euro’ya da 2 bin Euro’ya da puan bulabilmek mümkün. Pazarlıklardaki ana kriterse çok basit: Ne kadar çok puan satın alınırsa, puan başına ödenen ücret de o kadar düşüyor. Başka bir deyişle, kârlı çıkmanın yolu, perakende değil, toptan alım yapmak!

  BULUŞ İSPANYOLLARIN

  Dün Le Parisien gazetesine konu olan bu habere göre araç kullanım ehliyetini kaybetme riskini ortadan kaldırdığı gibi kimilerini de zengin eden bu ilginç ve kurnazca yöntemi keşfedenler, İspanyollar. Yapılan araştırmaya göre İspanya’da ehliyet puanı satış pazarı aylık 30 milyon Euro’yu buluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı