GeriDünya Fransa Cumhurbaşkanı resmi törende yuhalandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa Cumhurbaşkanı resmi törende yuhalandı

Fransa Cumhurbaşkanı resmi törende yuhalandı
refid:25095732 ilişkili resim dosyası

10 Kasım törenlerinde kendisini protesto eden vatandaşların yakalanması için talimat veren ve 'Alın şu gavatı' diyen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un yaşadıklarının bir benzeri de Fransa'da gerçekleşti. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Birinci Dünya Savaşı’nı sonlandıran ateşkesin yıldönümü olan 11 Kasım anma törenlerinde yuhalandı. 'Hollande istifa', 'Sosyalist diktatör' ve 'Senin yasalarını istemiyoruz' sloganları karşısında Hollande'ın tepkisi ise durup vatandaşlarına karşılık vermek değil; tören alanına doğru ilerlemek oldu.

Fransa'nın 'en istenmeyen cumhurbaşkanı' olarak gösterilen François Hollande, 11 Kasım anma törenlerine katılmak üzere geleneksel Champs Elysées geçit törenine başladığı sırada kalabalığın arasından, daha önce ‘eşcinsel evlilik yasasına’ karşı da eylemler yapan radikal bir grup slogan atmaya başladı. Kortejde bulunan ve 'kırmızı bereliler' adıyla iki haftadır hükümetin ‘eko-vergi’ uygulamasını protesto eden öfkeli Breton bölgesi işçileri de Hollande’ı ıslıkla protesto etti.

HOLLANDE RESMİ TÖRENDE YUHALANDI / FOTO GALERİ

İlk başta protesto olağan seyrinde ilerliyordu ancak daha sonra bir grup göstericinin polise karşı şiddet uygulaması üzerine 70 kişi gözaltına alındı.Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, “Kırmızı bere takmışlardı ama gerçek çiftçiler değildi. Sadece onların eylemini çalmak ve saptırmak isteyenlerdi” dedi. Slogan atan grubun aşırı sağcı bir grup olduğunu belirten Bakan Valls, “Grup bu kadar önemli bir törene saygı göstermek istemedi ve durdurmak isteyen güvenlik güçlerine karşı güç kullandı. Burada Fransa için Birinci Dünya Savaşı’nda ölen askerleri anıyoruz. Bu çirkin eylem her şeyden önce onların anısına saygısızlıktır. Cumhuriyetin ve ülkemizin değerlerine saldırmak için bu kadar önemli bir ulusal birlikteliğin hedef alınması kabul edilemez” diye konuştu.

FRANSA CUMHURBAŞKANI RESMİ TÖRENDE YUHALANDI

FRANSA'DA İSYAN HAVASI: YÜZDE 72 SOKAĞA İNMEYE HAZIR
Bir taraftan anketlerde cumhuriyet tarihinin en az sevilen lideri seçilen Hollande, bir taraftan da getirdiği yeni vergilerle, kendisine isyan edenlerin sayısını artırıyor. Le Monde gazetesi Fransızların bir sosyal patlamadan korktuklarını yazarken, BFM televizyonu da CSA firmasına yaptırdığı ankette, katılımcıların yüzde 72’sinin yeni vergiler nedeniyle sokağa çıkmaya hazır olduğunu söylüyor.

Ülkede yeni getirilen ‘eko-vergi’ uygulamasına karşı Bretonlu çiftçilerin ‘kırmızı bereliler’ eylemi haftalardır sürüyor. Giderek kontrolden çıkan eylemler Breton’dan Fransa’nın geneline yayılırken, çiftçiler kamu malı olan ‘eko-vergi ödeme köprülerini’ ve otomatik radar kutularını yakıyor.

ESKİ SEVGİLİ UYARDI
Hollande’ın yeni vergilerle giderek tehlikeli bir şekilde halkı karşısına aldığını dile getiren eski sevgilisi sosyalist politikacı Ségolène Royal, "Eko-vergi son derece saçma bir vergi. Çiftçilerin öfksi haklıdır. Fransa’da bir sosyal patlama havası var. Cumhurbaşkanı’nı uyarıyor ve derhal önlem almaya davet ediyorum” dedi. Sendikalar da işçiler arasında isyan duygsunun giderek yayılmaya başladığına dikkat çekti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle