Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fransa, Bin Ali'nin uçağına el koydu

  A.A.
  01.02.2011 - 15:41 | Son Güncelleme:

  Fransa, Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali'nin ailesinin, Paris yakınlarındaki bir havaalanında bulunan küçük uçağına el koydu.

  Fransa, Tunus'un devrik lideri Zeynelabidin Bin  Ali'nin ailesinin, Paris yakınlarındaki bir havaalanında bulunan küçük uçağına el  koydu.

  AB, pazartesi günü aldığı kararda, Bin Ali ve eşinin, AB üyesi  ülkelerdeki mal varlıklarının dondurulmasını kararlaştırmıştı.

  Paris savcılığı yapılan bir şikayet üzerine, Bin Ali'nin Fransa'daki mal  varlığıyla ilgili olarak ön soruşturma başlatmıştı.

  Öte yandan Tunus'un güneyindeki Gafsa bölgesinde, genç bir işsizin kendini yakarak intihar etmek istediği bildirildi.

  Tunus İşçi Sendikası yetkilileri, El Gettar kasabasında 21 yaşındaki işsiz Eymen Bin Belgacem'in "acı verici sosyal durumu" protesto için intihar girişiminde bulunduğunu belirterek, Belgacem'in başkent Tunus'un güney banliyösündeki Ben Arus'ta bulunan Travmatoloji ve Yanık Merkezi'ne kaldırıldığını kaydettiler.

  Tunus'ta Bin Ali'nin 14 Ocak'ta yurtdışına kaçması ve rejimin yıkılmasına neden olan halk isyanının fitilini, ülkenin orta batı kesimindeki Sidi Buzid'de genç bir seyyar satıcının 17 Aralık'ta meyve-sebze tezgahına el konulması üzerine kendini yakması ve hayatını kaybetmesi ateşlemişti.

  KASSERİN'DE GERGİNLİK
  Tunus'un orta kesimlerindeki Kasserin'de bugün yüzlerce kişinin dün meydana gelen şiddet olaylarını protesto etttiği, askerlerin göstericileri dağıttığı belirtildi.

  "Bölgesel Devrim Koruma Komitesi" üyesi Muhammed Dırbali ve sendikacı Sadık Mahmudi, askerlerin dağıttığı göstericilerin kentteki "kaotik ve istikrasız" duruma son verilmesi için acil çözüm istediklerini söylediler.

  Göstericilerin ayrıca dün kentte yağma ve saldırılara girişen suçluların cezalandırılmalarını istediklerini ifade eden kaynaklar, kentte polisin hiç gözükmediğini, silahlı kuvvetlere ait zırhlı araçların da resmi binaların önünde konuşlandıklarını kaydettiler

  Kentte okula giden öğrenci sayısının düşüklüğüne dikkat çekilirken, yalnızca birkaç dükkanın açık olduğu belirtildi.

  SİNAGOG KUNDAKLANDI
  Öte yandan Tunus'un güneyindeki Gabes kenti yakınlarında bir sinagogun kundaklandığı bildirildi.

  Tunus'un 500 kilometre güneyinde yer alan Cerbe'deki Yahudi toplumu lideri Trabelsi Perez, telefonla yaptığı açıklamada, El Hamma Sinagogunun dün  akşam kimliği bilinmeyen kişilerce kundaklandığını söyledi. Perez, bu saldırının  kendisini şaşırttığını, çünkü sinagoga çok da uzak olmayan bir noktada polis  bulunduğunu kaydetti.

  Trabelsi Perez ayrıca, Cerbe adasındaki Houmt-Souk kentinde bulunan Yahudi mahallesinde cuma günü geç saatlerde de bazı otomobillerin camlarının kırıldığını belirtti.

  Perez, Cerbe'de durumun sakin olmasına karşın Yahudi toplumunun korktuğunu dile getirdi.

  Tunus'ta, çoğu Cerbe'de olmak üzere 1600 Yahudi yaşıyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı