GeriDünya Fransa-Amerika şarap savaşları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa-Amerika şarap savaşları

Fransa-Amerika şarap savaşları
refid:3958961 ilişkili resim dosyası

Fransa'da 9 şarap degüstatörünün "California şaraplarının kendi ülkelerinin en iyi şarapları kadar iyi olduğunu" söylemesiyle birlikte Fransa ve Amerika arasında şarap savaşları başladı. Dokuz degüstatörün bu sözleri üzerine, Fransız ve Amerikan şaraplarının kapışacağı tarihi bir tadım yarışması düzenlendi. Tadım yarışması, 30 yıl sonra ilk kez gözler bağlı yapılacak.

Fransa'da 30 yıl önce yapılan ve "Paris Hükmü" olarak bilinen göz kapalı şarap tadımı, İngiltere ve Amerika'da tekrarlanacak. 24 Mayıs'ta Avrupalı 9 degüstatör daha şarap koklayıp tadacak ve aynı olay, eşzamanlı olarak California'da da gerçekleştirilecek.

1976 yılına kadar Amerikan şarapları ikinci sınıf sayılıyordu. Ancak Amerikan şaraplarının standartları zaman içinde hayli yükseldi. Bazı degüstatörler, tadımlar sırasında Fransız şaraplarından farkını söyleyemez oldular.

Paris'teki bir otelde 30 yıl önceki tadım etkinliğini düzenleyen şarap yazarı Steven Spurrier, o zaman Amerikan şaraplarının iyi bir çıkış yaptığını anımsatarak "Ancak bu defa Fransız şaraplarının zirveye çıkacağına inanıyorum, çünkü bazı şaraplar 1976'da henüz çok gençti. Sonunda zafer Fransız şaraplarının olacak. Herhangi bir California şarabı ilk 4'e girerse şaşarım" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle