Dünya Franklin'in kayıp gemisi 168 yıl sonra bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Franklin'in kayıp gemisi 168 yıl sonra bulundu

Franklin'in kayıp gemisi 168 yıl sonra bulundu

Ünlü İngiliz kaşif Sir John Franklin'in Kuzey Kutbu'nda 1846 yılında kaybolan iki gemisinden biri, 168 yıl sonra bulundu.

Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi ve ülke tarihinin en büyük gizemlerinden birinin çözüldüğünü açıkladı.

Victoria Boğazı'ndaki King William Adası yakınlar bulunan geminin; 11 metre derinlikte, deniz tabanında dik vaziyette durduğu görüldü.

Bulunan geminin, kaybolan HMS Erebus ya da HMS Terror gemilerinden hangisi olduğunu henüz bilmediklerini belirten Harper, batık gemiye Kanada Milli Parklar İdaresince sırf bu iş için satın alınan uzaktan kumandalı su altı arama aracıyla ulaşıldığını söyledi.
Franklinin kayıp gemisi 168 yıl sonra bulundu

'KANADA İÇİN TARİHİ BİR AN'
Bu keşfin, Kanada'nın Kuzey Kutbu'ndaki egemenliğinin en önemli delili ve parçası olduğunu ifade eden Harper, "Bu Kanada için tarihi bir andır" dedi.

Geminin bulunmasında emeği geçenlere teşekkür eden Harper, Pazar günü bulunan geminin görüntülerinin, kayıp iki gemiden biri olup olmadığından emin olmak için incelendiğini söyledi. Başbakan Harper, çıkarılan iki parçanın incelenmesinden sonra kesin kanaate vardıklarını anlattı.

Arama çalışmalarına 2008 yılında başlanan ve federal bütçeden özel ödenek ayrılarak desteklenen çalışma için İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, Kanada Genel Valisi David Johnston'a bir kutlama mesajı gönderdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle