GeriDünya Franco döneminin kayıpları 114 bin 226 kişi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Franco döneminin kayıpları 114 bin 226 kişi

İspanya'da iç savaş ve diktatör Franco döneminin kayıpları konusunda soruşturma açma kararı alan Ulusal Mahkeme hakimi Baltasar Garzon, 17 Temmuz 1936 ile Aralık 1951 tarihleri arasında kayıp olanların sayısını 114 bin 226 olarak açıkladı.

Hakim Garzon'un açıkladığı karar metnine göre, şimdilik tespit edilen 114 bin 226 kaybın sayısının değişebileceği, bunun için uzman grubu oluşturulacağı bildirildi. Kayıp olanlardan 32 bin 289 gibi önemli bir çoğunluğunun başta Malaga ve Cordoba kentleri olmak üzere ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesinde olduğu belirtildi.

Bu arada hakim Garzon'un kararı sonrasında açıklama yapan İspanyol hükümeti, mahkemenin istediği her şeyi yerine getirip, tüm işbirliğine açık olduklarını ifade etti. İç savaş ve Franco döneminde yakınlarını kaybedenlerin oluşturdukları 22 dernek de mahkemenin kararını “zafer” olarak yorumladı.

Hakim Garzon'un kararıyla aralarında ünlü şair Federico Garcia Lorca'nın da gömülü bulunduğu toplam 19 toplu mezarın açılması için işlemler başlatılırken, mahkeme, 1936-1939 iç savaş ve 1939-1975 Franco döneminde meydana gelen kurşuna dizerek öldürme ve insanlığa karşı işlenen suçlardan dolayı aralarında general Francisco Franco'nun da bulunduğu dönemin 35 üst düzey yetkilisini sorumlu olarak gösterdi.

Öte yandan hakim Garzon'un kararına itiraz edeceğini açıklayan Savcılık, mahkemenin böyle bir yetkisi olamayacağını savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle