GeriDünya Fossett başardı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fossett başardı

Amerikalı maceraperest Steve Fossett, hiç yere inmeden ve yakıt ikmali yapmadan tek başına uçakla dünya turu atmayı başardı.

AFP muhabiri, daha önce dünya çevresinde yelkenli ve balonla rekorlar kıran 60 yaşındaki maceraperest Steve Fossett'in, ultra-hafif GlobalFlyer uçağıyla dünya turu atmayı başardığını aktardı. Fossett'in uçağının yerel saatle 13.48'de (TSİ 21.48) ABD'nin Kansas eyaletindeki Salina havaalanına indiğini bildirildi. Fossett'in pazartesi günü yerel saatle 18.47'de başlayan yolculuğu 67 saat 1 dakika sürdü.

Fossett, turuna başlamadan önce, “Eğer başarırsam, mola vermeden, yakıt almadan dünya etrafını tek başına dolaşan ilk insan olacağım” demişti.

BU HEP YAPMAK İSTEDİĞİM BİRŞEYDİ

60 yaşındaki Fossett, ABD'nin Kansas eyaletindeki Salina havaalanına inişinden birkaç dakika sonra yaptığı açıklamada, “Bu hep yapmak istediğim birşeydi. Büyük bir tutkuydu. Ben gerçekten şanslı bir adamım. Hayalimi gerçekleştirdim” dedi.

Kendisini “tek başına dünya turu atan adam” olarak tanıtan İngiliz işadamı Richard Branson'a teşekkür eden Fossett, daha sonra bir “şampanya banyosuyla” kutlandı.

Yaklaşık 3 günü uykusuz ve hareketsiz geçirdiği için sağlık durumu sorulan Fossett, şu anda uykusu olmadığını, uçuş sırasında 9 adet ”milkshake” içtiğini belirterek, “Doyurucuydu ama iyi bir yemek yemek isterim” dedi.

Proje, Virgin Atlantic havayolu şirketinin kurucusu olan Branson tarafından finanse edildi.

Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından rekorun onaylanması için Amerikalı maceracının havalandığı yere inmesi, yeryüzünün tüm meridyenlerini geçmesi ve Yengeç Dönencesi boyunca 36 bin 787 kilometre 559 metre kat etmesi gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle