GeriDünya Fogg: PKK'ya mektup idari hata
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fogg: PKK'ya mektup idari hata

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, AB Komisyonu'nun Türkiye Masası Şefi Alain Servantie'nin, PKK'yı muhattab alan bir mektup yazmasına ilişkin, "Bu konuda resmi açıklama ve yorum yapıldı. İdari bir hatadır" dedi. Fogg ve Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Gösteri Merkezi'nde, Avrupa Gençlik Festivali kapsamında gerçekleştirilen Bilgi Fuarı'nı gezdiler.

Fuarda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fogg, AB Komisyonu'nun Türkiye Masası Şefi Alain Servantie'nin, PKK'nın başkanlık konseyine mektup yazmasına ilişkin bir soruya karşılık, "Bu konuda resmi açıklama ve yorum yapıldı. İdari bir hatadır" dedi. "Festivalin, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde ne gibi etkilerinin olacağının" sorulması üzerine de Fogg, gençlerin tüm dünyada insanları yakınlaştırmada bir araç olduğunu ve festivalin de buna hizmet edeceğini söyledi.

Fogg, fuarda yaptığı konuşmada da katılımcı üniversite öğrencilerini kutlarken, fuarı, "muhteşem bir atmosfer ve çok olumlu bir gelişme" diye niteledi. Türk gençliğine iki mesajı olduğunu söyleyen Fogg, gençlere, "Ayağa kalkın, gidin, Avrupa'yı kendi gözünüzle görün, araştırın. Kendiniz bunu yaparak, zaten ülkenizin büyükelçisi olursunuz" diye seslendi.

Fogg, "Türkiye'deki tüm gençlerin, organize olup kurdukları bu tarz genç kulüpleri ve gençlik organizasyonlarını sürekli kılma suretiyle geleceğin sivil toplum örgütlerini yaratmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz da yerel yönetimlerin öğrencilerin her türlü organizasyonuna katkı sağlaması gerektiğini belirterek, her zaman bu bilinçle hareket ettiklerini ifade etti.

Gelecek yıllarda festivalin daha çok katılımlı ve daha renkli geçmesini dileyen Yılmaz, bu tür organizasyonlara belediye olarak desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Bilgi Fuarı bu akşam sona ererken, 2. Avrupa Gençlik Festivali müzik, dans, kısa film, sergi gibi etkinliklerle, 8 Aralık Cuma gününe kadar devam edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle