Dünya Haberleri

DÜNYA

  Flaş gelişme... Teksas saldırısı Yıldırım’ın ABD programını da etkiledi   

  Cansu ÇAMLIBEL/ WASHINGTON
  07.11.2017 - 08:35 | Son Güncelleme:

  Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD ziyareti bugün başlıyor. Beş gün sürecek ziyaretin ilk ayağı ABD’nin başkenti Washington olacak. Başbakan Binali Yıldırım ve beraberindeki heyeti getiren uçağın TSİ 22.00 sularında Andrews Hava Üssü’ne inmesi bekleniyor. 

   

   

  Flaş gelişme... Teksas saldırısı Yıldırım’ın ABD programını da etkilediYıldırım’ın heyetinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yer alıyor. Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Ankara’dan başbakan düzeyinde Washington’a yapılan bu ilk ziyaretin en kritik randevusu ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşmesi olacak. 

  Yıldırım-Pence buluşması için ilk tarih 8 Kasım Çarşamba olarak belirlenmişti. Ancak pazar günü Teksas eyaletinin San Antonio şehrini kana bulayan kilise saldırısı Yıldırım’ın programını da etkiledi. 

  Beyaz Saray, Başkan Trump’ın Asya turunda olması nedeniyle saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazesine Başkan Yardımcısı Mike Pence’in gitmesini öngördü. Bu son dakika değişikliği nedeniyle Pence-Yıldırım randevusu 9 Kasım Perşembe gününe kaydırıldı. 

  YUMUŞAMA ADIMI AÇIKLAMALARINDAKİ SERT MESAJLAR 

  Binali Yıldırım’ın Washington ziyaretinin arifesinde iki ülke arasında bir aydır devam eden vize krizini aşmaya dönük çabalar sonuç verdi. Önce Washington ardından Ankara sınırlı bir biçimde vize hizmetlerine geri dönüldüğünü açıkladı.

  Ancak ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin açıklamasındaki ‘Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz’ ifadesi Ankara’nın tepkisine neden oldu.

  Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ilk yaptığı vize hizmetlerine geri dönüş için yaptığı tek cümlelik açıklamadan kısa bir süre sonra daha detaylı ikinci bir açıklama yayınladı. Türk tarafının açıklamasında yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak ABD’ye herhangi bir güvence verilmediği vurgulandı. Türkiye’deki ABD personelinin güvenliğine yönelik kaygılara yapılan atıflara da tepki gösterildi. 

  AÇIKLAMADAKİ DETAY 

  Ancak açıklamada ABD’nin devam eden davalarla ilgili bir güvenceden bahsetmediği görülüyor. Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarına (Metin Topuz ve Hamza Uluçay) yönelik mevcut davalarla ilgili endişelerinin sürdüğü de kayda geçirilmiş. 

  ABD  Yıldırım’ın ziyaretini çözüm adımlarının parçası  olarak görüyor

  İki tarafın vize hizmetlerine sınırlı bir biçimde dönülmesi için uzlaşmasının ardından açıklamalarda belirgin olarak ortaya çıkan yorum farkının Başbakan Binali Yıldırım’ın ziyaretine nasıl yansıyacağı merak konusu. ABD tarafı Yıldırım’ın ziyaretini krizi sonlandırma istikametindeki adımların önemli bir parçası görüyordu. Dolayısıyla da Washington’ın sürece dair yorum farklarını kamuoyu önünde yeni bir krize dönüştürmek yerine kapalı kapılar ardında çözme eğiliminde olması muhtemel.

  Öte yandan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Binali Yıldırım ile yapacağı görüşmede Türkiye’de tutuklu konsolosluk personelinin yanı sıra FETÖ davasından İzmir’de tutuklu bulunan Pastör Andrew Brunson’ın serbest kalması beklentisini güçlü bir biçimde gündeme getirmesi bekleniyor.

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı