GeriDünya Flaş gelişme! Tarihini açıkladılar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Flaş gelişme! Tarihini açıkladılar

Flaş gelişme! Tarihini açıkladılar

Reuters haber ajansı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde başkanlık ve parlamento seçimlerinin 1 Kasım'da düzenlenmesinin kararlaştırıldığını açıkladı.

Erbil merkezli Rûdaw'a konuşan IKBY Yüksek Seçim ve Referandumun Komisyonu Başkanı Hendren Muhammed, belirlenen tarihte seçimlerin gerçekleştirilmesi için hazır olduklarını belirtti.

Muhammed, “Parlamento ve başkanlık seçimleri için her türlü hazırlıkları tamamladık. Bugün itibariyle bir çalışma takvimi belirliyoruz” dedi.

IKBY'nin 25 Eylül'de düzenlediği tartışmalı referandumunda sandıktan yüzde 92 oranında "evet” oylarının çıktığını açıklamıştı.

Barzani yönetiminin bağımsızlık referandumu BM ve ABD'nin yanı sıra bölge ülkeleri Türkiye, İran ve Suriye'nin de tepkisini çekmişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, referandumun şeffaf ve demokratik olmadığını söyleyerek, "Uluslararası camia tarafından gözlemlenmiş bir referandum da değil yani anayasaya aykırı, dolayısıyla meşruiyeti yok" dedi.

Ancak Çavuşoğlu Barzani yönetiminin buna rağmen adım atabileceğini söyleyerek, "Yani bu süreci durdurduğunda, o zaman Bağdat ile ilişkilerini normalleştirebilir ve dolayısıyla bizimle ve herkesle ilişkilerini normalleştirebilir" diye konuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR


Yorumları Göster
Yorumları Gizle