GeriDünya ‘Fıstıklar’ın babası öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Fıstıklar’ın babası öldü

ÇİZGİ roman karakteri Charlie Brown ve köpeği Snoopy'nin yaratıcısı Charles M.Schulz öldü. ‘Peanuts’ (Fıstıklar) çizgi serisinin yaratıcısı olan 77 yaşındaki Schulz, bağırsak kanserine yenik düştü.

Schulz'un oğlu Craig Schulz'un verdiği bilgiye göre, önceki gün kızı Jill Transki'yi ziyarete giden ünlü çizer, önceki gece uykusunda öldü. Schulz, son nefesini verirken yanında sadece eşi Jeannie vardı.

‘Peanuts’ çizgi bantları ilk kez 2 Ekim 1950 yılında yayınlanmaya başladı. Schulz, tam 49 yıl boyunca Charlie Brown, köpeği Snoopy ve arkadaşlarının maceralarını resimledi. Charlie Brown'un isim babası, Schulz'un Güzel Sanatlar Akademisi'nde birlikte okuduğu bir arkadaşıydı, Snoopy ise ünlü çizerin çocukluğunda sahip olduğu köpeğin adıydı.

Geçen kasım ayında bağırsak kanseri yüzünden ameliyat geçiren Schulz, hastalıkla mücadele edebilmek için günlük çizimlerine son verdiğini açıkladı. Schulz'un son günlük çizgi bandı ise 3 Ocak 2000 tarihinde yayınlandı. Ünlü sanatçı, ‘harika desteğiniz ve sevginiz için teşekkür ediyorum’ diye imzaladığı bandıyla okuyucularıyla vedalaştı. Schulz'un son bandı ise büyük tesadüf eseri çizerin ölümünden bir gün sonra, yani dün yayınlandı.

Genelde arka planda kalmayı tercih eden bir kişiliğe sahip olan Charles Schulz, 1955 ve 1964 yıllarında çizgi roman sanatının en büyük ödülü olan Reuben Ödülü'nü kazandı. 1978 yılında ise Schulz, dünya çizgi romancıları tarafından yılın uluslararası çizgi romancısı seçildi.

Schulz, defalarca da Forbes Dergisi'nin en çok kazanan sanatçılar listesine girdi. 1995-96 yılında 33 milyon dolar yıllık geliriyle listeye 30'uncu sıradan girmişti. Ancak sanat yaşamındaki başarısına rağmen Schulz depresyona yatkın ve huzursuz bir insandı. Schulz'un hayatını kaleme alan Rheta Grimsley Johnson'a göre bu özellikle ünlü çizerin daha yaratıcı olmasını sağladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle