Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fischer’den Türkçe afiş

  Süleyman SELÇUK-Ali VARLI / BERLİN
  04.09.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Berlin mitinginde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne açık desteğini sürdürdü. Yeşiller’in düzenlediği Treptow semtindeki Arena’da yapılan seçim mitinginde konuşmasının önemli bir bölümünü Türkiye’nin AB üyeliğine ayıran Fischer, Türkiye’nin Ortadoğu’daki diğer ülkeler için model bir ülke olduğunu söyledi.

  Birlik Partileri CDU/CSU’nun Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini seçim malzemesi olarak kullanmalarına her mitinginde karşı çıkan Federal Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türk kökenli seçmenlerin desteğini alabilmek için Türkçe afiş ve broşürler bastırdı.

  Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan ve bunu seçim malzemesi yapan Hıristiyan Demokrat ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri CDU-CSU’nun Başbakan adayı Angela Merkel ile CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber’i sert dille eleştiren Fischer, ‘Türkiye’nin üyeliğini istemeyen Merkel ile Stoiber’in oyunu, politik körlüktür. İkisi de tehlikeli oyun oynuyor. Burada Merkel’e sesleniyorum. Başbakan olacak kişi gerekirse çoğunluğa karşı da gelebilmeli. Çoğunluğun peşinden koşmamalı’ diye konuştu.

  Yeşiller Partisi’nin Berlin milletvekili adayı Özcan Mutlu’nun önerisi üzerine Fischer, ‘Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır. Türkiye Avrupa ve Avrupa’nın güvenliği için önemlidir’ yazılı afiş bastırdı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı