Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fırtına var direnemezsiniz

  Celal ÖZCAN / MÜNİH
  06.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Münih Kenti’ndeki 47’nci Güvenlik Konferansı’nda tarihi bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Ortadoğu’nun “Mükemmel bir ayaklanma fırtınası” ile karşı karşıya olduğunu belirterek, bölge liderlerinin çok hızlı bir şekilde, vakit kaybetmeden ve daha büyük istikrarsızlık riski almadan demokratik reformları başlatması gerektiğini söyledi.

  Clinton konuşmasında, yeni genç neslin yeni internet teknolojileriyle eski düzenleri tehdit ettiğini ve ABD’nin çok önem verdiği bölge güvenliğini de sarstığını belirtti. Mevcut sistemlerin devam ettirilemez hale geldiği uyarısında bulunan Clinton, gösterilerin polis ya da güvenlik kuvvetleri ile bastırılmasının daha kötü sonuçlar doğuracağını ve istikrarsızlığın tırmanması halinde bölgenin yeni diktatörlüklere sahne olabileceğini de savundu. Clinton, reformların göstermelik yapılmasının da çok tehlikeli çatışmalara ortam yaratacağını söyledi.

  Başbakan’ın sözü kardeş tavsiyesi

  Konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Mısır’daki gelişmelerle ilgili mesajının Mısır’ın içişlerine bir müdahale olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.

  “Mısır bizim için tarihi köklere dayanan, kardeş ve dost bir ülkedir. Mısır halkının huzuru bizim için stratejik bir hedeftir” diyen Davutoğlu, Başbakan’ın sözlerinin dostça ve kardeşçe tavsiyeler olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

  Dışişleri Bakanı Davutoğlu dün ikili temasları çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clintüon ile de görüştü. Görüşmenin ana konusunu Mısır ve PKK oluşturdu. 1.5 saat süren Davutoğlu - Clinton görüşmesinde, PKK’ya karşı mücadelenin sürdürülmesi konusunda görüş birliği sağlandı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı